КСНС

Президентът Румен Радев свиква ново заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема „Необходими законодателни мерки за противодействие на корупцията”. То трябва да се проведе във вторник, 17 октомври.

На 9 октомври държавният глава прекрати КСНС с обяснението, че липсва кворум. Той обоснова решението си с това, че са започнали задълбочени дебати, които не са продължили поради отсъствието и напускането на част от членовете на Съвета заради международни ангажименти, въпреки предварително потвърденото им участие.

На срещата с час закъснение пристигна премиерът Бойко Борисов. Присъстваха и правосъдният министър Цецка Цачева, главният прокурор Сотир Цацаров, зам.-председателят на ПП ГЕРБ и председател на ПГ на партията Цветан Цветанов, председателят на НС Димитър Главчев, заместникът му Явор Нотев, председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, лидерът на БСП Корнелия Нинова, финансовият министър Владислав Горанов и вътрешният министър Валентин Радев, председателя на ВОЛЯ Веселин Марешки. От заседанието на КСНС по-рано си тръгнаха зам.-председателят на ПП ГЕРБ и председател на парламентарната група на партията Цветан Цветанов, финансовият министър Владислав Горанов и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Цветанов се оправда, че си тръгва, защото има среща в Брюксел. Лидерът на ВОЛЯ Веселин Марешки също си тръгна преди края на заседанието. Пред журналисти той каза, че е свидетел на безпрецедентен и безплоден, ялов опит за създаване, от корумпираната политическа класа, на нов орган, с който да имитират противокорупционна дейност. Като „пълен провал” бе определен КСНС от лидера на БСП Корнелия Нинова. Тя обвини управляващите в лицето на премиера Бойко Борисов, който пристигна на заседанието със закъснение.

Радев обяви, че борбата с корупцията не е важна за правителството, а в проваления кворум БСП видя бойкот на президента. Правителството излезе с позиция, че подкрепя усилията на държавния глава за обединение на институциите за борба с корупцията, а премиерът Бойко Борисов обяви, че тълкуванията, че има бойкот, са фалшива новина. Борбата с корупцията е заявена като една от основните теми на новия политически сезон, в който парламентът трябва да приеме закон за създаване на антикорупционен орган. ГЕРБ предлага неговият председател да се избира от Народното събрание, а БСП – от президента.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук