Независимо от заявената политическа воля и инвестираните сериозни средства в поддръжката на съществуващата техника, все още нямаме необходимото количество изправна авиационна техника. Нальотът е драстично малък – по-малък от предишни години. Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпроси при посещението си в авиобаза „Граф Игнатиево“.
Командирът на 3-та авиобаза бригаден генерал Димитър Петров информира върховния главнокомандващ за общата подготовка на военното формирование, възможностите за изпълнение на задачи, състоянието на авиационната техника и на инфраструктурата.
Личният състав инвестира в бъдещето за дълбока трансформация на авиобаза „Граф Игнатиево“ към бъдещия изтребител и бъдещите бойни способности. Това е огромно натоварване за хората, проблемите са сериозни и изискват неотложни и политически, и организационни мерки и подкрепа, заяви Румен Радев.
Участието на България в охраната на въздушното пространство на Република Северна Македония също е било обсъдено по време на срещата. По думите на държавния глава това е национална и съюзническа задача и дълг на България. „Обсъдил съм темата много сериозно и с президентите, и с премиерите и на Гърция, и на Република Северна Македония. Министърът на отбраната, Щабът на отбраната водят своя диалог, включително и в Брюксел“, добави президентът.
В отговор на въпрос за мерките, предприети у нас за овладяване на разпространението на COVID-19, президентът призова за обединяване на усилията на всички институции и на обществото. По думите на държавния глава най-голямата опасност в тази ситуация е да се поддадем на паниката и страха. „Трябва да се вслушваме повече в експертите, в техните препоръки, да следваме техните указания. Самодисциплината, самоконтролът, самосъзнанието са най-ефективното средство за справяне с този проблем“, заяви Румен Радев. Президентът призова и да не се допуска парализа на икономиката, а бизнесът да предприеме необходимите мерки за намаляване на риска, за да не се стига до прекъсване на производствения процес. „Редно е и правителството да обмисли мерки за подкрепа на тези сектори, които вече носят последствия – транспортът, туризмът, културата, спортът“, посочи още държавният глава.
Попитан за определението на Конституционния съд (КС), който допусна за разглеждане искането на главния прокурор за имунитета на президента, Румен Радев посочи, че КС е компетентният орган по този въпрос.
„Оценявам високо активността на прокуратурата да се бори с корупцията, да се бори с битовата престъпност, но тази борба не може да се води само с репресивната сила на държавата. Това означава да изкореняваме бедността и да има борба с корупцията там, където има течове и е нейната хранителна среда, а това е именно изпълнителната власт, където са всички големи обществени поръчки. Там трябва да бъде насочено сериозно внимание“, посочи Румен Радев.