Рахой

Испанският премиер Мариано Рахой разпуска каталунския парламент и призовава за незабавни местни избори, след като депутатите на региона гласуваха за обявяване на независимост в петък. Изборите са насрочени за 21 декември, съобщава „Ройтерс”. Уволнен ще бъде и шефът на местната полиция, както и представителите на Каталуния в чужбина.

Рахой заяви, че безпрецедентното налагане на пряко управление на Каталуния е от съществено значение за „възстановяване на нормалността”.

Международната общност също отхвърли декларацията за независимост и заяви, че подкрепя усилията на Рахой да запази единството на Испания.

Германия и Великобритания заявиха, че подкрепят испанското единство и не признават едностранната декларация за независимост на Каталуния.

„Германското федерално правителство не признава такава декларация за независимост. Суверенитетът и териториалната цялост на Испания са и винаги ще бъдат неприкосновени. Надяваме се, че и двете страни ще използват всички възможности за диалог и де-ескалация на напрежението”, заяви говорителят на германския канцлер Ангела Меркел Стефен Сейбърт в изявление, публикувано в Туитър.

Кабинетът на премиера на Великобритания Тереза Мей каза, че Великобритания „не признава и няма да признае” декларацията за независимост на каталунския регионален парламент, която „се основава на гласуване, обявено за незаконно от испанските съдилища”.

Съединените щати също подкрепиха усилията на Мадрид да поддържа страната обединена.

„Каталуния е неразделна част от Испания и Съединените щати подкрепят конституционните мерки на испанското правителство, за да запазят страната силна и обединена”, заяви говорителката на Държавния департамент Хедър Науер в изявление.

Но шотландското правителство, водено от шотландската национална партия за независимост, критикува Испания за отказ от диалог и каза, че „налагането на пряко управление от Мадрид не може да бъде решението на проблема”.

Испанската прокуратура заяви, че ще бъдат повдигнати обвинения срещу лидера на каталунските сепаратисти Карлес Пучдемон. Той бе бъде обвинен в опит за метеж. Според испанското законодателство това престъпление се наказва със затвор до 30 години.

Сега кризата достигна ново и вероятно опасно ниво, тъй като привържениците на независимостта призоваха за кампания на неподчинение.

Има много препятствия по пътя на Мадрид, като се има предвид, че каталунците остро защитават високата автономия на региона, като например директния контрол над образованието, здравеопазването и полицията.

Правителството на Испания заяви, че няма намерение да прави арести, но не е ясно как ще се процедира, ако настоящият персонал на регионалната администрация откаже да напусне офисите си.

Mossos d’Esquadra, група от каталунската полиция, която подкрепя независимостта, вече каза, че нейните членове няма да следват инструкции от централното правителство и няма да използват сила, за да отстранят министрите и законодателите от властта.

Каталунският парламент призова държавните служители да не спазват нарежданията на испанското правителство и ги призова да последват „мирна съпротива”.

Междувременно акциите в испански компании, особено каталунски банки, рязко спаднаха след гласуването. Районът привлича повече чуждестранни туристи, отколкото навсякъде другаде в страната.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук