Цените на нефта продължиха да се покачват поради опасенията за доставките на фона на обсъжданата от европейските лидери забрана за внос от Русия. Акциите запазиха позициите си, въпреки слабото представяне на Уолстрийт и изгледите за по-рязко повишаване на лихвените проценти в САЩ.
Двата основни договора за суров петрол започнаха седмицата с ръст от над седем процента в понеделник, когато страните от ЕС обсъждаха да последват Вашингтон и да наложат ембарго върху вноса на руски енергийни продукти заради войната в Украйна.
Някои членове настояват да засилят натиска върху Владимир Путин с повече санкции заради инвазията му, въпреки че други, включително Германия – която все още разчита на горивата на Москва, не са склонни да се насочат към ключовите сектори.
Към възходящия натиск върху нефта се прибави и предупреждението на Саудитска Арабия, че атаките на йеменските бунтовници срещу нейните петролни съоръжения представляват „пряка заплаха“ за световните доставки, след като обект на нападение станаха съоръжения на Червено море, принадлежащи на петролния гигант Saudi Aramco.
Рязкото покачване на цените на нефта е основен фактор за сътресенията на световните пазари през последните седмици, тъй като търсенето се увеличава поради възобновяването на икономическите дейности точно в момент, когато доставките са ограничени.
Това, заедно с предизвикания от войната скок на цените на други основни суровини като метали и пшеница, доведе до рязко покачване на инфлацията и създаде затруднения за централните банки, които вече се опитват да прекратят паричната си политика от периода на пандемията.
„Изглежда, че търговците на енергия са все по-уверени, че недостигът на доставки е съвсем близо“, предупреди Едуард Моя от OANDA.
„Решението на Китай да избегне широкообхватни блокирания също помага на цените на нефта, тъй като краткосрочният удар върху търсенето на суров петрол би трябвало да е временен. Въпросът с нефта остава геополитическа търговия и в момента изглежда, че рисковете нарастват, а това може да доведе до повишаване на цените на суровия петрол.“
Нараства страхът, че световната икономика може да преживее период на стагфлация, при който цените растат, а растежът се забавя.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл посочи в понеделник, че банката може да повиши лихвените проценти с по-бързи темпове, за да задържи инфлацията. Съобщението бе направено по-малко от седмица след като обяви очакването за редица увеличения тази година.
„Усещам, че Фед може и да постигне повишения с 50 базисни пункта както през май, така и през юни, тъй като политиците признават, че ще бъде трудно да се намали инфлацията без по-висока безработица“, заяви Стивън Иннес от SPI Asset Management.
„Така че, докато в дневния ред остават многократни повишения с 50 пункта, фондовите пазари могат да останат неспокойни.“
А Моя добави, че трейдърите признават, че лихвените проценти вероятно ще се изстрелят нагоре по-бързо, отколкото са очаквали, което „в крайна сметка може да доведе до taper tantrum (свиване на пазара – бел. ред.) едновременно със стагфлацията“.
„Засега паричната политика все още е благоприятна, но това може бързо да се промени, ако до лятото Фед направи няколко свръхвисоки увеличения на лихвите.“
И докато Уолстрийт завърши с отрицателен резултат, акциите в Азия останаха устойчиви.
Хонконг се върна към възхода си, след като миналата седмица отбеляза рязък скок, тъй като китайските власти потвърдиха обещанието си да подкрепят пазарите и задъхващата се икономика.
Токио се завърна от дългия уикенд и натрупа повече от един процент, подпомогнат от спада на йената до ново шестгодишно дъно спрямо долара, което помага на износителите.
Шанхай, Сидни, Сеул, Манила, Джакарта и Уелингтън също поскъпнаха, въпреки че Сингапур и Тайпе имаха затруднения.