Твърди се, че автор на този кратък разказ от едва шест думи е Ърнест Хемингуей. По непотвърдена информация той се обзаложил със свои колеги писатели, че е с

Твърди се, че автор на този кратък разказ от едва шест думи е Ърнест Хемингуей. По непотвърдена информация той се обзаложил със свои колеги писатели, че е способен да ги разплаче с помощта на само шест думи. Естествено всички, които обядвали с него в известен манхатънски ресторант, се съгласили. Облогът бил десет долара – немалка сума за 20-те години на миналия век.

Хемингуей набързо надраскал нещо на парче хартия и го подал на събеседниците си. След като листчето обиколило масата, всички присъстващи изплатили дълга си към именития си колега без да промълвят дума.

Този случай се споменава няколко пъти в историята, но така и не са открити твърди доказателства, че именно Хемингуей е автор на прословутите шест думи. Артър Кларк споменава разказа на Хемингуей в писмо, датиращо от октомври 1911 г.

Историята се появява тук-таме и в предходния период – от 1906 г. до 1910 г., както и в есе от 1917 г. на тема творческо писане, чийто автор е Уилям Кейн.

Независимо дали историята е вярна или не, то фактът, че шестте думи, съединени в история с начало, среда и край, са способни да разплачат и най-коравия човек, е неоспорим. Какво всъщност е написал Хемингуей, че да бъде толкова трогателно?

Ето факсимиле от неговия разказ, което в превод на български означава:

„За продан. Бебешки обувки. Никога обувани.“

,4

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук