Депутатите дадоха допълнителни правомощия на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да се произнася при сключването на сделки като за продажбата на активите на ЧЕЗ в България. Това стана факт с приетите на второ четене промени в Закона за енергетиката.
Все пак обаче още не е ясно дали КЕВР ще има думата по конкретната сделка за ЧЕЗ.
„Моето мнение е, че този текст, който предложиха колегите и който приехме, няма да има отношение към ЧЕЗ. Даваме допълнителни правомощия на регулатора да се произнася при сключването на такъв тип сделки“, обясни пред журналисти председателят на Енергийната комисия Делян Добрев.
„Трябва да питате Комисията. Не съм сигурен, трябва да говорим и с юристите дали този текст може да действа ретроактивно. Договорът с „Инерком“ счита ли се за приключен или той е сключен януари, но трябва да мине плащането“, отговори Добрев на въпрос дали решение на КЕВР може да бъде развалена сделката между ЧЕЗ и „Инерком“.
Добрев заяви, че било спорто дали КЕВР трябвало да получи новите правомощия. От думите му стана ясно, че работата отново е свършена наполовина и няма ясен механизъм как може да действа КЕВР.
„Дават се допълнителни правомощия на КЕВР, дали бе нужно, е малко спорен въпрос. Ние даваме тези правомощия на регулатора, но не даваме изчерпателно в законодателството какви са критериите, по които регулаторът ще преценява кога да одобрява и кога да не одобрява една сделка. Тези текстове могат да бъдат прецизирани в подзаконов нормативен акт“, поясни той.
Добрев коментира още, че ГЕРБ искат максимална прозрачност и заяви, че са подкрепили предложението на БСП за Временна анкетна комисия за ЧЕЗ.