Пореден трофей намери пристан в клубния музей на Реал (Мадрид). Седмица след триумфа срещу Манчестър Юнайтед за Суперкупата на Европа, кралският клуб вдигна и Суперкупата на Испания.

В реванша белите победиха с 2:0 Барселона и заслужиха трофея с общ резултат 5:1. Головете бяха дело на Марко Асенсио и Карим Бензема още преди почивката. След нея каталунците играха по-добре, но на два пъти гредите им попречиха да стигнат поне до почетно попадение на „Сантяго Бернабеу“.

Роналдо със Суперкупата на Испания

Суперкупата е общо 10-а за Реал и първа от 2012 година. Барса обаче обаче има рекордните 12 суперкупи.

Двубоят стартира с удар на Модрич, блокиран от Юмтити. Първият гол обаче не закъсня. В 4-ата минута Асенсио получи топката на около 30 метра от вратата и не се поколеба веднага да стреля. Топката описа интересна парабола а Марк – Андре тер Стеген само изгледа нейния полет към вратата.

Публиката на Реал Мадрид оказва подкрепа на Роналдо заради червения му картон срещу Барселона

В 7-ата минута публиката на „Бернабеу“ развя бели кърпички и започна да освирква в знак на несъгласие с наказанието за 5 мача на Кристиано Роналдо.

Барса имаше нужда от известно време, за да се съвземе, а когато го направи, изстрел на Луис Суарес премина над напречната греда. В 16-ата минута Меси се оказа непокрит в близост до вратата на Реал, но реши да завършва сам атаката, вместо да търси Суарес, и сгреши. Кейлор Навас на мига се хвърли в краката на аржентинеца, за да предотврати опасността.

Карим Бензема и Марсело

Моментната активизация на каталунците не продължи дълго и в средата на полувремето Реал отново пое контрола над събитията. Марсело проби на скорост и центрира, но нямаше кой да засече подаването му. В 25-ата минута Бензема намери с хубав пас Асенсио, но този път младокът шутира неточно. Малко по-късно от идентична позиция Лукас Васкес също стреля в аут.

В 33-ата минута силен удар на Васкес прати топката в гредата, но в 39-ата Реал заслужено удвои преднината си. Отново Марсело напредна необезпокояван и върна в наказателното поле към Бензема, който мина зад гърба на Юмтити и спокойно разстреля Тер Стеген. В самия край на полувремето нов изстрел на Бензема излезе в аут.

Карим Бензема

В началото на втората част Валверде извади Пике, който получи контузия, и вместо него се появи новото попълнение Нелсон Семедо. Меси напомни за себе си с пробив в 53-ата минута, но късметът не беше с аржентинската звезда и ударът му попадна в напречната греда. Реал отвърна с шут на Бензема, спасен от Тер Стеген.

Футболистите на Реал играеха хладнокръвно и с много настроение, а и резултатът им позволяваше да радват публиката с технични изпълнения. Барса пък всячески се опитваше да върне един гол и да търси евентуален обрат. В 64-ата минута малко не стигна на Сержи Роберто да засече центриране на Алба. Последва пропуск на Суарес, а в 70-ата минута уругваецът нацели и гредата с глава, след като преди това Кейлор Навас спаси удар на Меси.

Лионел Меси

В заключителната част на мача в игра за Реал се появиха новите попълнения Тео Ернандес и Даниел Себайос, а Барселона така и не успя да преодолее Навас, въпреки превъзходството си през второто полувреме.

Зинедин Зидан

Старши треньорът на Реал Мадрид Зинедин Зидан спечели седми трофей, откакто застана начело на кралския клуб.

„Всички футболисти играха силно, не само Марко Асенсио. Започнахме сезона по най-добрия начин и вдигнахме две купи. Първото полувреме беше зрелищно, действахме на висока скорост и с много фантазия. След почивката Барса ни създаде доста проблеми, но сме щастливи от резултата“, заяви Зидан.

„Чака ни тежък сезон в първенството, а там съперничеството с Барселона ще продължи“, добави французинът.

Асенсио и Модрич

„Изглеждахме много добре в двата мача за Суперкупата. Имахме доста положения за гол. Моите попадения? Харесвам и двете, но това на „Камп Ноу“ беше по-трудно от техническа гледна точка, а и по-важно за крайния резултат“, сподели Марко Асенсио.

„Трудя се много, за да играя по-често. Доволен съм, че днес останах на терена през цялото време“, допълни крилото.

Барселона загуби за втори път в рамките на 3 дни от Реал Мадрид, а играта на отбора предизвика много въпросителни. След снощния двубой на „Сантиаго Бернабеу“ старши треньорът на „лос кулес“ Ернесто Валверде призна, че Реал е бил по-добрият отбор и изрази съжаление за пропуските през второто полувреме.

Ернесто Валверде

„Загубихме мача и трябва да сме честни и да признаем, че съперникът беше по-добър от нас в началото на първото полувреме и в заключителните минути. Имаше моменти, в които можехме да обърнем развоя на срещата, но не ги използвахме. Реал пресираше много активно и наказа грешките ни.

Трябва бързо да се възстановим психически, защото след няколко дни започва първенството. Със Суперкупата приключва подготовката, но това не означава, че не сме искали да я спечелим. Трябва да гледаме напред“, заяви Валверде.

„Длъжни сме да отдадем дължимото на Реал, но сезонът едва сега започва. Във футбола няма непобедими отбори и не се съмнявам, че Мадрид също ще губи мачове“, изтъкна треньорът на Барса.