Европейският клубен шампион Реал Мадрид постигна първа победа при гостуване на Борусия в Дортмунд, след като сломи германския тим с 3:1 в двубой от предварителна група Н. Два гола за успеха на белия балет записа мегазвездата Кристиано Роналдо (48, 79) в своя мач №400 за Реал, а един добави Гарет Бейл (17). За домакините точен беше Пиер-Емерик Обамеянг (54). За Борусия Дортмунд това беше втора загуба в турнира и ситуацията на жълто-черните става много деликатна.

Борусия установи висока преса от самото начало и затрудни гостите в изнасянето на топката. Първата възможност беше пред вратата на Реал Мадрид, когато след грешка на Карвахал Джереми Толян едва не наказа белия балет. Гостите от Мадрид отговориха с остра контраатака в шестата минута, когато Роман Бюрки беше поставен под напрежение, но швейцарският вратар излезе и изчисти.

Борусия Дортмунд Реал Мадрид

В 10-ата минута Бюрки се превърна в герой за своя тим, след като спаси удар отблизо на Дани Карвахал. Той получи топката от Каземиро, напредна в наказателното поле, финтира бранител на Борусия и стреля, но Бюрки спаси удара в близкия ъгъл. Минута по-късно Реал направи втори пропуск след поредна контраатака. Кристиано Роналдо нахлу отдясно и потърси Гарет Бейл, но уелският национал не успя да отправи удар, тъй като Пишчек изчисти в ъглов удар.

В 14-ата минута и Борусия постави под напрежение гостите. Ярмоленко нахлу отдясно, центрира, Обамеянг, остана под топката, но Филип отправи удар от малък ъгъл, като топката попадна в очертанията на вратата. Тя беше изчистена с общи усилия от вратаря Кейлор Навас и защитника Серхио Рамос, голлинията, като останаха съмнения за игра с ръка на последния, но домакините не получиха дузпа.

Само четири минути по-късно резултатът на “Сигнал Идуна Парк” беше открит от Гарет Бейл. Уелсецът получи топката отляво на вратата в наказателното поле след центриране на Дани Карвахал и без подготовка с левия крак я прати в мрежата на Борусия. След гола Реал продължи да търси второ попадение и беше близо до отбелязването му след нова комбинация между Роналдо и Бейл, но защитата на Борусия се справи.

В 24-ата минута отново Бюрки се оказа последна преграда след изстрел на уелсеца.  В 30-ата минута домакините създадоха интересно положение пред вратата на Навас, но Серхио Рамос с вещина се справи с Обамеянг, който се опита да стреля.

В 33-ата минута Каземиро лесно загуби топката в центъра, което позволи на Борусия да организира опасна атака, но самият защитник на Реал поправи по-късно грешката си. В 37-ата минута домакините стигнаха до най-добрата си възможност за гол. Обамеянг получи топката пред вратата, отправи удар, който облиза гредата, а впоследствие му беше вдигната и засада.

Натискът на домакините с наближаването на края на първото полувреме се засили, като футболистите в жълто-черно трайно се настаниха в полето на Реал. На два пъти Серхио Рамос внесе спокойствие в белите редици с добри отигравания в защита. Само в рамките на една минута между 44-ата и 45-ата Кристиано Роналдо на два пъти опита мерника си.

В първия случай тежкият му удар с левия крак срещна тялото на бранител на Борусия, а във втория случай топката мина встрани от вратата. В самия край на полувремето Серхио Рамос пропусна с глава от близка дистанция след изпълнение на ъглов удар, което беше доста нетипично за него, тъй като често бележи от подобна позиция.

Втората част започна с изключителна опасност пред вратата на гостите, но Рафаел Варан успя да изчисти отправената от Ярмоленко топка към Обамеянг.

В 50-ата минута Реал сякаш сложи точка на спора в този двубой, след като мегазвездата Кристиано Роналдо се разписа след подаване на Гарет Бейл от левия фланг. Така португалецът ознаменува по-най-добрия начин своя мач номер 400 за Реал Мадрид след дебюта си на 29 август 2009 година при победата над Депортиво с 3:2 на “Сантяго Бернабеу”.

В 54-ата минута Борусия се върна в мача, след като Обамеянг материализира една подхваната от Толян атака, преминала през Гьотце и завършила с центриране пред вратата на Кастро, която свари неподготвена защитата на Реал.

Тимът от Дортмунд се опита да се възползва от момента и да потърси изравнителен гол. В 60-ата минута Рамос акробатично спря топката, която летеше към Обамеянг в наказателното поле. Натискът на домакините се увеличаваше, а Реал разчиташе на контратаки.

Така в 64-ата минута се стигна до поредната ситуация пред Гарет Бейл, който надбяга защитник на Борусия и падна в наказателното поле, но дузпа не беше отсъдена. В 66-ата минута Обамеянг направи поредния си пропуск, като не успя отблизо да насочи топката след центриране на Гьотце.

В 70-ата минута Иско беше много близо до трети гол за Реал, но тежкият му плътен удар мина встрани от вратата. В 75-ата минута Иско отново не успя да порази вратата на Борусия, след което напусна игра, а на негово място влезе Марко Асенсио.

В 79-ата минута Кристиано Роналдо вече окончателно отказа домакините да търсят нещо в този мач, след като завърши по-перфектен начин поредната контраатака, започнала с центриране на Лука Модрич.  Португалецът нахлу в наказателното поле и отправи тежък удар към близката греда, а вина за гола имаше е вратарят Бюрки, който не се беше позиционирал добре.

В крайна сметка до нов гол не се стигна до края и така Реал се поздрави с ценен успех и покорена поредна футболна дестинация.

В другия мач от групата Тотнъм, който стартира с ценна победа срещу Борусия (Дортмунд), пък с лекота се справи с при визитата си на аутсайдера АПОЕЛ и си тръгна с успех 3:0 от Кипър.

Треньорът на Борусия Дортмунд Петер Бош изрази недоволството от съдийството по време на мача с Реал Мадрид, но призна, че загубата с 1:3 е справедлив резултат на фона на показаното от двата отбора.

„В началото на мача Серхио Рамос игра с ръка и това беше очевидна дузпа, но загубата ни е справедлива. По време на целия мач вървяхме с крачка зад именития си съперник, който игра почти без грешка. Борусия трябва да играе по-добре в защита.

Не искам да звучи като обвинение към защитниците, защото ние сме отбор, който играе с 11 души в защита и след това същите тези 11 участват и в атаката. Реал се справи с пресата ни и ние трябваше да разберем, че явно нещата няма да се случат по този начин“, коментира Бош.

Треньорът на Реал Мадрид Зинедин Зидан беше във възторг от показаното от футболистите му при гостуването на Борусия Дортмунд от втория кръг в група Н на Шампионската лига. Реал разгроми своя съперник с 3:1 и събра пълен актив от точки.

Класиране Група H

„Реал изигра отличен мач. Бяхме много добри и пред двете полувремена. След паузата имахме трудности, но отборът се справи. Имахме възможности за още голове и можехме да вкараме и повече.

Но основното във футбола е да вкараш повече от съперника и на нас това ни се получи. Радвам се за Роналдо и Бейл, както и за целия отбор. Свършихме отлична работа. Иско, Модрич, Каземиро и Кроос показаха невероятен футбол. Класен мач“, коментира Зизу.