Първи приоритет за новия правосъден министър Цецка Цачева ще бъде приемане на ново антикорупционно законодателство, а реформата на прокуратурата ще бъде подложена на „задълбочен анализ“.
Така Цачева подреди акцентите на своята работа при първата си среща със съдебните репортери в сградата на Министерството на правосъдието в четвъртък.
Тя обясни, че другите й задачи са реформата в Наказателнопроцесуалния кодекс, написването на изцяло нов Наказателен кодек и намаляването на административната тежест за гражданите и бизнеса.
Така реформата на прокуратурата и съда започна да изглежда изпаднала извън борда за правителството на ГЕРБ и „Обединените патриоти“, които си поставят за цел изкарването на цял мандат.
В отговор на питане на журналисти дали това означава, че правителството няма да изпълнява управленската си програма, в която има заложено изпълнение на 17-те препоръки на Европейската комисия, Цачева убедено заяви:
„Ще се случи, защото имаме воля, затова ще се случи“.
Пет от препоръките на Брюксел директно засягат държавното обвинение.
ЕК настоява за изработване на пътна карта за изпълнение на препоръките от доклада на европейските прокурори в България.
Това включва обособяването на Националната следствена служба като независима институция, чийто ръководител да може да разследва главния прокурор.
Другото настояване е главният прокурор да се отчита пред обществотокакто и въвеждане на частното обвинение, и засилване на проверките на инспекторите в прокуратурата.
Отделно, Брюксел настоява за публично докладване на напредъка по знаковите дела и да се отстранят нарушенията на Европейската конвенция за защита правата на човека.
По повод препоръката за създаване на независимо от Цацаров следствие, Цачева заяви:
(Тази препоръка) ще бъде обект на изключително задълбочен анализ. Две са думите, които имат голямо значение за мен – баланс и диалог. Няма да има експерименти, но моята цел е на по-бързи обороти да се придвижи съдебната реформа.
Новата министърка обясни, че приема „предизвикателството“ с чувство на отговорност. Цецка Цачева има и планове за Висшия съдебен съвет – да прекрати „тона на противопоставянето и да го замени с тон на диалог, което е в интерес на гражданите и държавността“. Въпросният „тон на противопоставянето във ВСС“ е породен от сблъсъка на мнозинството около главния прокурор Сотир Цацаров и прореформаторската опозиция. Последният скандал между двете групи бешр по повод отказа на мнозинството да започне проверка на ЦУМ-гейт заради замесването на името на главния прокурор Сотир Цацаров. Ще има „задълбочен анализ“ на препоръката да се прекрати недосегаемостта на главния прокурор, коментира Цачева, без да даде категоричен отговор дали ще спази изискването на Брюксел.