Окончателно парламентът приепоправката в Закона за обществените поръчки, с която ремонтите и поддръжката на оградата по българско-турската граница няма да минават през търгове, а ще се правят чрез пряко договаряне.

Изменението беше внесено от ГЕРБ и „Обединени патриоти” и го подкрепиха 94 депутати, 51 бяха „против”, а осем се въздържаха.

Срещу измененията гласуваха народните представители от БСП и ДПС, които определиха оградата като „златна дупка“, в която „ще се изливат пари за прикриване на далавери”

Най-силната защита на поправката дойде от „Обединени патриоти”,  които назоваха съоръжението „своя рожба“.

Депутатите от БСП внесоха предложение между първо и второ четене за изтегляне на поправката.

Това обаче не бе подкрепено в пленарната зала.

От парламентарната трибуна Филип Попов от БСП заяви, че от партията му недоумяват как управляващите предлагат това изменение, след като прокуратурата проверява строежа на оградата. Той коментира още, че и при сега действащия закон при форсмажорни обстоятелства може да се пропусне провеждането на поръчка. По думите му промяната в закона има друга цел – да се „прикрият и замажат схемите и продължат „далаверите по изграждането, а сега и по поддръжката на оградата”.

Хамид Хамид от ДПС заяви, че няма да подкрепят поправката, защото тя е ненужен текст и усилва усещането в обществото за нечисти дела от началото на строежа до днес.

„Оградата е най-експлоатираната тема от парламентарната трибуна“, заяви Диана Саватева от ГЕРБ, като веднага подчерта, че повечето от говорещите по нея не са „били на терен“ да видят възпрепятстващото съоръжение.

Тя обясни, че се е разхождала покрай оградата, и посочи, че Странджа планина е особена, със сложен релеф и там бедствията не могат да се предвидят. Попита и това, че тече разследване, означава ли, че не трябва да се ремонтира оградата.

Депутатът от БСП Иван Иванов определи оградата на „швейцарско сирене”.

Изменението в закона бе предложено през февруари от председателя на парламентарната комисия по правни въпроси Данаил Кирилов (ГЕРБ) и заместника му Христиан Митев („Обединени патриоти“) и скоростно влезе в дневния ред на депутатите. То съдържа една поправка на член 13, ал. 1, т. 18 от ЗОП, където след думата „изграждане“ се добавя и „поддръжка“. А след като в разпоредбата има вече има думата „изграждане“, това включва и ремонти по възпрепятстващото съоръжение, обясни Кирилов.

В мотивите на законопроекта е записано, че ремонтите, които се налагат поради повреда на оградата от нарушители, поради природни стихии или по други причини, трябва да бъдат извършвани максимално бързо, за да не се повишават рисковете за националната сигурност и да се противодейства адекватно на незаконната миграция.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук