бебе трявна
Снимката е илюстративна

За първи път във Великобритния се роди бебе с ДНК от трима души, обяви регулаторният орган по въпросите на раждаемостта, цитиран от Би Би Си. По-голямата част от ДНК на детето произхожда от двамата му родители, а около 0,1 % – от трета жена донор.

Това се прави с цел да се предотврати раждането на деца с много опасните митохондриални заболявания. Родени са по-малко от пет бебета с ДНК от донор, но не са публикувани допълнителни подробности.

Митохондриалните заболявания са нелечими и могат да бъдат фатални в рамките на дни или дори часове след раждането. Някои семейства са загубили няколко деца и тази техника се разглежда като единствената възможност да имат здраво бебе.

Митохондриите са клетъчни органели, наричани още „клетъчните енергийни фабрики“. Те превръщат храната в използваема енергия. Дефектните митохондрии не успяват да заредят организма с енергия и водят до увреждане на мозъка, мускулна загуба, сърдечна недостатъчност и слепота.

Тези заболявания се предават само от майката. Затова лечението с митохондрии е модифицирана форма на ин витро оплождане, при която се използват митохондрии от здрава донорска яйцеклетка.

Клетъчните органели обаче имат собствена генетична информация или ДНК, което означава, че технически децата, които се получават, наследяват ДНК от родителите си и малко от донора. Това е трайна промяна, която ще се предава през поколенията.

Тази ДНК на донора е от значение само за създаването на ефективни митохондрии, не влияе на други белези като външен вид и не представлява „трети родител“.

Техниката е разработена за първи път в Нюкасъл, а през 2015 г. в Обединеното кралство бяха въведени закони, които позволяват създаването на такива бебета.

Първото бебе, родено чрез тази техника, е

на йорданско семейство, което се лекува в САЩ през 2016 г. Органът за оплождане на човека и ембриология (Human Fertilisation and Embryology Authority – HFEA) твърди, че към 20 април 2023 г. са родени „по-малко от пет“ подобни бебета. Той не дава точни цифри, за да предотврати идентифицирането на семействата.

„Новината, че в Обединеното кралство вече са се родили малък брой бебета с дарени митохондрии, е следващата стъпка в това, което вероятно ще остане бавен и предпазлив процес на оценка и усъвършенстване на митохондриалното донорство“, заяви Сара Норкрос, директор на Progress Educational Trust.

От екипите в Нюкасъл не е получена информация, така че все още не е сигурно дали техниката е била успешна.

Професор Робин Ловел-Бадж от Изследователския институт „Франсис Крик“ заяви: „Ще бъде интересно да разберем колко добре е работила техниката за митохондриална заместителна терапия на практическо ниво, дали бебетата са свободни от митохондриални заболявания и дали има риск да развият проблеми по-късно в живота си.“

От техническа гледна точка

съществува риск от „реверсия“,

при която дефектните митохондрии, които са пренесени, могат да увеличат броя си и да доведат до заболяване.

Преди време се смяташе, че в Обединеното кралство могат да се родят до 150 такива бебета всяка година.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук