САЩ са заложили в бюджета си санкции срещу "Турски поток".

Миналата сряда България стартира оферта за нов газопровод с Турция – опит Русия да бъде убедена да продължи втората тръба на „Турски поток” до българската граница,а не до гръцката.

София установи трескава дипломация с Москва и Истанбул през последните седмици, за да стане 100% сигурно, че ще получава руски газ от турския газопровод, който ще може да пласира в Централна и Източна Европа, като по този начин се заобикаля Украйна.

Държавната газова фирма „Булгарстрансгаз” заяви, че пет фирми са проявили интерес към реализирането на проекта, а според източници и руският газов гигант „Газпром” се интересува от сделката. София планира да намери окончателен изпълнител на процедурата до края на 2018 г.

Действията на балканската страна събудиха притеснения в Брюксел. Преди време Комисията колебливо подкрепи създаването на газов хъб „Балкан” близо до българското пристанище във Варна. Целта му беше повече руски газ да навлиза на територията на Европа, но същевременно да се конкурира със синьото гориво от поне два други източника – Азърбайджан и Гърция.

Представителите на ЕС в София обаче се опасяват, че България просто иска да изпраща руски газ в Европа, като прибира транзитните такси за това. Това обаче ще циментира почти 100-процентовата зависимост на страната от „Газпром”.

Еврокомисарят по енергетиката Мигел Ариас Канете предупреди, че всеки нов газопровод в България трябва да бъде разглеждан много отблизо, за да се разбере дали отговаря на правилата на ЕС.

„Разбирам, че този газопровод може да изглежда като нещо много по-лесно и просто. Но най-важното е да имаме избор, да имаме опции и да се превърнем в търговец, а не просто в транзитен маршрут”, каза за „Ройтерс” вицепрезидентът на ЕК Марос Шефчович.

МОСТ МЕЖДУ ИЗТОКА И ЗАПАДА

Българският министър-председател Бойко Борисов, който наскоро посети Русия и Турция, каза, че руският президент Владимир Путин е готов да изпраща газ до България ако се намери начин той да се транспортира до останалата част от Европа с позволението на ЕК.

България все още страда от отказа на Русия от 2014 г. да строи „Южен поток”. Проектът, който обещаваше на страната пари и влияние, беше отхвърлен от Русия с оправданието, че Брюксел е против.

Борисов дълбоко съжалява, че металните тръби, които трябваше да доведат руския газ до България, в момента се използват за построяването на „Турски поток”. Визията на българския премиер все още е да превърне страната си в мост между Изтока и Запада. Той заяви, че провежда разговори с Брюксел за възможността България да продава част от руския газ, а друга да се транзитира през страната.

Два източника от ЕС казаха, че нямат много инструменти да спрат България да изгради нов газопровод ако той следва вътрешните правила на енергийния пазар на ЕС.

Представителите на ЕС се притесняват, че подобен газопровод би бил много по-атрактивен за бедната членка на Блока, тъй като той обещава парите да дойдат по-скоро, отколкото ако се предприеме изграждането на газов хъб.

България все още не е приложила напълно енергийните правила на ЕС и планира да изгради газови връзки със съседките си Гърция и Сърбия. След години отлагане вече е създаден и интерконекторът с Румъния.

ПИРОН В КОВЧЕГА

„Газпром” използва създалата се надпревара, за да си осигури доставките на 34% от газа, необходим на Европа, а към това се добавят и доставките през Украйна до приключването на договора с нея през 2019 г.

Планираният „Северен поток – 2”, който ще води до Германия, както и „Турски поток”,  са част от плана на Кремъл да намали доставките на газ през Украйна.

След като Москва и Киев са на нож, София се притеснява, че доставките на синьо гориво през Украйна може да бъдат спрени и по този начин балканската държава ще губи по 100 млн. евро годишно от транзитни такси.

В момента руският газ преминава през Украйна и Румъния до България. 3 млн. куб. метра газ покриват нуждите на България, докато останалите 13 млн. се доставят до Турция.

Въпреки че България е стартирала проучвателна процедура за газов хъб „Балкан”, която е платена отчасти от Брюксел, все пак се подготвя да получава руски газ от Турция.

Стойността на газопровода, който трябва да свързва България с „Турски поток” е 29 млн. долара. Освен това страната вече разшири съществуващата си газова връзка с южната си съседка. Тя вече позволява двупосочен поток на газ.

До края на годината „Газпром” ще вземе решение дали да изпраща газ до Европа през Гърция и Италия или през България, съобщават запознати източници.

„Ако България бъде избрана за страна транзитьор, това ще бъде последният пирон в ковчега на Украйна”, каза източник от ЕС.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук