еврозоната, присъединяване
Снимката е илюстративна

Българското правителство одобри план за действие за присъединяване на страната към „чакалнята на еврозоната” и Банковия съюз до юни следващата година.

България кандидатства през юли за валутния механизъм ERM II – задължителният двугодишен предшественик на приемането в еврозоната, след като финансовите министри от общността и Европейската централна банка дадоха на София зелена светлина.

България, чиято валута отдавна е фиксирана към еврото, е първият член, който не е в еврозоната и се стреми да се присъедини към Банковия съюз, което ще позволи на СЖБ да следи кредитните институции в страната.

За да увеличи шансовете си, София трябва да подобри макрофинансовата си рамка, да засили надзора на небанковия финансов сектор, включително пенсионните фондове и застрахователните компании, както и да работи по-усилено за борба с прането на пари.

Необходимо е да се подобри правната рамка.

„Прилагането на горепосочените мерки ще гарантира спазването на предварителните ангажименти в областта на политиките, които са от голямо значение за гладкия преход към ERM II и Банковия съюз до юли 2019г.”, се казва в изявлението на дясноцентристкото правителство.

От ЕЦБ се очаква да извърши преглед на състоянието на активите и стрес-тестове на българските банки, преди да даде съгласието си присъединяване на страната към единната валута – процес, който може да отнеме една година, в зависимост от напредъка на страната.

С ниските нива на инфлация, бюджетен излишък и нисък публичен дълг, България вече е изпълнила основните критерии за присъединяване към единната валута.

БВП на страната обаче остава много по-ниско от средното за ЕС. Само преди 4 години една от най-големите банки в страната фалита, а миналата седмица фалитът на кипърско застрахователно дружество остави 200 000 българи без застраховки на колите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук