Истанбулска конвенция

Министър-председателят на България Бойко Борисов заяви, че управляващата партия ГЕРБ оттегля ратификацията на европейския договор за борба с насилието срещу жени, заради силната опозиция, изразена от църквата и някои политически партии.

Дясноцентристкото правителство, водено от Борисов, предаде миналия месец конвенцията на парламента, за да я ратифицира.

Спорът около конвенцията обаче засенчва усилията на Борисов да представи България, която се присъедини към ЕС през 2007г., като прогресивна и открита страна по време на първото си председателство на Съвета на ЕС.

Дебатът също така подчертава широкоразпространената съпротива на по-социално консервативните страни от бившия Източен блок срещу либералните ценности на по-богатата Западна Европа.

В интервю за българската телевизия БТВ, Борисов заяви, че ГЕРБ няма да пристъпи към ратифицирането на договора, известен още като Истанбулска конвенция, поради липсата на подкрепа от страна на политически партии, включително на „патриотите”, които са коалиционен партньор на Борисов.

Преди няколко дни, Волен Сидеров, един от лидерите на „Обединените патриоти” каза, че ако ГЕРБ поиска парламентарно одобрение на конвенцията, това може да доведе до падане на правителството и предсрочните парламентарни избори.

„Ще приемем Истанбулската конвенция, ако има консенсус в българското общество”, каза Борисов в сряда, три седмици след като партията му реши да забави гласуването, за да има повече време за обсъждане.

Критиците на конвенцията, включително и Светият синод, твърдят, че конвенцията може да окуражи младите хора да се идентифицират като трансджендър или трети пол, а това да доведе до еднополови бракове.

Българският президент Румен Радев също се обяви срещу ратификацията, твърдейки, че преводът на текста е неясен и позволява различни интерпретации.

Той добавя, че самата Конвенция не предотвратява насилието над жени и че проблемът продължава да съществува дори в държави, които са ратифицирали документа.

Социалистическата партия в България дори предложи референдум по темата.

Българското правителство подписа документа през 2016г. и ратифицирането от парламента е следващата необходима стъпка. Повече от 40 държави вече са приели конвенцията.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук