Лукойл, петрол бави

Руският петролен гигант „Лукойл“планира продажба на регистрираното в Швейцария търговско дружество „Литаско“ (Litasco). Причината са американските санкции срещу Русия, които все повече затрудняват работата и печеленето от женевското дружество, съобщи „Ройтерс“.

„Линаско“ работи изключително със суровина и рафинерии на „Лукойл“, няма достатъчно яснота дали то може да съществува като независим търговец.

„Лукойл“ има рафинериите в България, Румъния, Италия и Холандия , а

„Литаско“ е едно от дружествата, на които продава и бургаският „Нефтохим“, партньор, над който тегнат доста въпроси, свързани с годишните му баланси. Едва през миналата година дружеството излезе на плюс след години на загуби при рекордни обороти.

Преди повече от 10 години и в България имаше регистрирано дружество „Литаско“, като то отговаряше за външната търговия на „Лукойл“ и беше посредник в доставките на петрол за бургаската рафинерия. През 2005 г. обаче то беше закрито заради преструктурирането на целия бизнес на руската група, припомня „Дневник“ в свой коментар по темата.

„Ройтерс“ допуска в свойя репортаж по темата, че  „Литаско“ може да смени собственика си към края на 2017г. и това вероятно ще е първа крачка към раздяла на „Лукойл“ със задгранични активи. По този начин вторият по големина руски производител на петрол ще може да се фокусира върху разработването на находища в Сибир, е казал високопоставен източник на агенцията. Именно той признава, че сакциите срещу Русия са съществена причина за плановете за продажба. Това било опция за пренасочване на значителна част от оперативния капитал от търговска дейност към проекти за добив в Русия, обяснява експертът.

Засега няма прогнози колко може да вземе „Лукойл“ от продажбата на един от най-големите глобални енергийни търговци. По оценката само по документи цената варира от 2 и 6 млрд.долара.

Продажбата на „Литаско“ ще е ново доказателство за ефекта от американските санкции, които чувствително затрудняват кредитирането на руски компании – държавни и частни, ограниченията се отразяват дори на  фирми, опериращи в чужбина, които само косвено са свързани с Русия, коментира „Ройтерс“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук