Надяващата се да влезе в Еврозоната България не отговаря на критериите за приемането на единната европейска валута, гласи заключение Европейската комисия и Европейската централна банка, цитирано от „Ройтерс“.

Направени бяха редовните двегодишни оценки за всички страни-членки, които един ден трябва да приемат еврото. За разлика от по-големи и по-богати държави от ЕС, които все още ползват националната си валута, като Полша и Швеция, България, която е най-бедният член на блока, има голямо желание да влезе в общия валутен съюз, като постъпи в така наречената „чакалня“ сега или през юни, посочва агенцията. С изключение на Великобритания, която догодина се очаква да напусне общността, и Дания, която постоянно отказва да приеме еврото, останалите страни са юридически задължени да влязат в Еврозоната някой ден.

„В светлината на оценката за юридическата съвместимост и на изпълнението на критериите за конвергенция и взимайки предвид допълнителни релевантни фактори, Еврокомисията приема, че България не изпълнява условията за приемането на еврото“, гласи оценката на Брюксел, цитирана от „Ройтерс“.

Агенцията припомни, че условия за приемане на еврото са дългосрочно ниски лихви и инфлация, нисък бюджетен дефицит и държавен дълг и стабилен курс на местната валута спрямо еврото. Освен това страната трябва да има независима централна банка и да е добре интегрирана в икономиката на Еврозоната.

Въпреки че България в най-пълна степен изпълнява номиналните критерии за приемане на единната валута, оценката остана негативна. И ЕК и ЕЦБ изтъкват проблеми с корупцията, нуждата от ефикасна съдебна система и независимост на централната банка.

Заключенията на конвергентните доклади не представляват формална пречка за София да изпълни намерението си да подаде заявка за постъпване във Валутно-курсовия механизъм II (ERM II, т. нар. „чакалня за еврото“). Там по изискване престоят е 2 години, като курсът на местната валута не бива да се отклонява от еврото с повече от 15 процента. Това е последното неизпълнено формално изискване пред страната. По думите на финансовия министър Владислав Горанов кандидатстването за ERM II ще стане да края на юни тази година.

Сега страната има уникален шанс да кандидатства за еврото, тъй като ако бъде пропуснат моментът, не е ясно дали след години тя пак ще отговаря толкова точно на всички критерии, особено на този за инфлацията, с който имаше проблеми в първите години на еврочленството си.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук