Руини от епохата на маите на над 1400 години бяха открити в Мексико

Археолози са идентифицирали стари руини в източната част на Мексико, които показват следи от маите, както и структури с непознат произход, съобщава вестник „Кронен Цайтунг“, позовавайки се на мексикански медии.

Находката е направена в щата Веракрус и включва кръгли каменни конструкции и монолит, които датират от периода 200 до 600 г. от новата ера, заяви президентът Клаудия Шейнбаум. Тя подчертава значимостта на откритието за археологията.

Между откритите структури е и кръгла платформа от варовик, декорирана с почти квадратни линии. Археолозите я описват като нетипична за региона и подчертават, че все още няма установени връзки с други известни археологически обекти.

Наблизо е открит и практически двуметров монолит, изобразяващ две човешки фигури. Според изследователите, едната фигурка носи известни белези на маите. Археолозите предполагат, че фигурите държат съд и вероятно призовават божество за дъжд по време на продължителна засуха.

Цивилизацията на маите се е развивала на територията на съвременните Мексико, Гватемала, Белиз, Хондурас и Ел Салвадор. Тя се е появила вероятно през второто хилядолетие преди новата ера, достигайки разцвет между IV и V век, а след това започва да упада между X и XIII век, отбелязват от „Кронен Цайтунг“.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук