Компанията „Ромгаз“, чийто мажоритарен собственик е румънската държава, финализира днес покупката на дела на американската компания „Ексон Мобил“ в проекта за разработване на дълбоководното газово находище „Нептун Дийп“ в Черно море, обяви румънската компания в съобщение, изпратено до Букурещката борса, предаде „Аджерпрес“.
В съобщението се посочва, че „Ромгаз“ е финализирала транзакцията за покупка на цялото участие на „Ексон Мобил“, представляващо 50% от проекта за разработване на дълбоководния офшорен периметър „Нептун Дийп“. Договорът за покупката беше сключен на 3 май 2022 г., се отбелязва в съобщението, предаде БТА.
Според министъра на енергетиката Вирджил Попеску завършването на транзакцията е важна стъпка към придобиване на енергийна независимост от страна на Румъния в един труден не само за страната, но и за цяла Европа момент.
„След като румънската държава прие Офшорния закон, а газът беше въведен в таксономията на ЕС, имам надеждата, че „Петром“ и „Ромгаз“ ще вземат възможно най-скоро окончателното решение за инвестиция в проекта „Нептун Дийп“, така че румънците да се възползват от газа в Черно море“, написа във Фейсбук министърът.
Компанията „ОМВ Петром“, която е част от австрийската група ОМВ, притежава останалите 50% от проекта.
Генералният директор на Ромгаз Аристотел Жуде заяви, че проектът „Нептун Дийп“ има стратегическа важност за Румъния що се отнася до обезпечаването на енергийната ѝ сигурност.
„Решени сме да преминем към етапа на разработването и експлоатацията във възможно най-кратък срок заедно с нашия партньор“, посочи той.
Генералният директор на „ОМВ Петром“ Кристина Върчър от своя страна обяви на 28 юли, че окончателното решение за инвестицията в проекта „Нептун Дийп“ в Черно море може да бъде взето в средата на 2023 г.
„Ромгаз“ е най-големият производител и основен доставчик на природен газ в Румъния. Държавата е основен акционер в компанията с дял от 70%.
В края на миналата година министърът на енергетиката прогнозира, че добивът на газ от Черно море може да започне след пет години с капацитет от 10 милиарда кубически метра годишно.
„Ако решението за инвестиции бъде взето догодина, както ми се иска, съдейки по разговорите, които имах с „Ромгаз“ и „ОМВ Петром“, инвестициите ще продължат 4-5 години и ще започнем да добиваме газ през 2026 г.“, посочи Вирджил Попеску тогава.