Ръстът във военната индустрия у нас се дължи на производство на стрелково оръжие от съветско време. И ако конфликтите по света затихнат, този ръст ще падне.

Същевременно между България и съюзниците от НАТО и ЕС има технологична бездна, която трябва да преодолеем. Ние не можем да се включим на ниво в общи операции, не можем съществено да допринесем за генериране на способности. Не можем да комуникираме, дори модерните ни транспортни вертолети не могат да участват в транспортна мисия в Афганистан. Проблемите могат да бъдат решени само с нова техника, трябва да се инвестира в нова техника, а едва след това да се ремонтира старата. Тези изводи направи президентът Румен Радев на конференция, посветена на бъдещето на общата европейска отбрана и мястото на България в процеса.

Радев препоръчва българският научен потенциал трябва да се използва пълноценно, да участваме активно в значими европейски проекти. И даде пример, че вече се говори за европейски танк и европейски изтребител.

Държавният глава се спря специално на темата за дълбоката трансформация в схващанията на ЕС за военната мощ. Преди години тя беше разглеждана като неутрализиране на заплахи. Европейските лидери днес разглеждат военната мощ като нов импулс за интегрирането на Европа. Трябва да бъдем много гъвкави и прозорливи, да отговорим на тези виждания. Няма как да останеш само с инструмента на меката сила, направи извод президентът.

Европа погледна вече на въпросите на сигурността от друг ъгъл. Европейските лидери в лицето на канцлера Меркел и председателя на ЕК Юнкер заговориха открито, че сигурността на Европа не бива да се оставя в чужди ръце. Емануел Макрон вече заговори и за обща европейска военна академия и за общи военни бюджети. В свят, в който другите глобални играчи развиват своята военна мощ, ти не можеш да останеш само с меката сила, подчерта Румен Радев.

Идеята за общата европейска отбрана не е нова и тя датира отпреди ЕС да бъде структуриран в настоящия му вид, припомни още Радев като обърна внимание, че дебатът се активира отново след кризата в Украйна, след Брекзит и „началните политически послания на президента Тръмп“.

Неговата преценка и на върховен главнокомандващ на Въоръжените сили е, че „бъдещите европейски сили не могат да заместват НАТО, могат само да го допълват“.

Президентът изтъкна, че сега има силна фрагментация в отбранителната индустрия. Изброи, че в Европа има 176 основни платформи за въоръжение, докато в САЩ те са 30. ЕС има 17 типа основен боен танк, докато в САЩ е само един.

Финансовите загуби от фрагментацията са 50-1000 млрд. евро на година. Насилственото обединяване на фирми и на държави противоречи на принципите на свободния пазар и на конкурентноспобността“, каза Радев.

Конференцията „Заедно в сигурността. Ролята на България в общата европейска отбрана“ събра на едно място Румен Радев, премиера Бойко Борисов, лидера на ПЕС Сергей Станишев и лидера на БСП Корнелия Нинова, както и военния министър и вицепремиер Красимир Каракачанов. Форумът бе организиран от Академията за леви европейски политики, Атлантическия клуб в България, Института за дясна политика, ПанЕвропа България, Сдружението „Българска отбранителна индустрия“, Фондация „Фридрих Еберт“ – бюро България, Софийския форум за сигурност, Центъра за изследване на отбраната и сигурността и Центъра за изследване на политиките в отбраната.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук