Президентът Румен Редев откри дискусия по проблемите на заетостта на хората с увреждания.
„Моралният дълг към хората с увреждания е свързан с изграждане на обществена среда, която да позволи пълноценното включване на тези хора на пазара на труда”, каза държавният глава.
И добави:
„Най-важният проблем според мен, това е, че дългът ни като общество към тези хора съвсем не се заключава в това да осигурим някаква лична пенсия или социални помощи. Това е най-лесният начин тези хора да бъдат изключени от обществото. Разбира се, това е задължително, това е изпълнение на някакъв обществен дълг, но според мен, не и на моралния дълг. Моралният дълг, който имаме всички ние, това е да изградим такава обществена среда, че тези хора да бъдат включени пълноценно, с трудова заетост, и да се чувстват достойни и пълноценни граждани на нашата държава“.
Президентът добави, че 445 000 лица с увреждания получават лична пенсия за трайна и намалена трудоспособност и са извън пазара на труда в България и „ние трябва да направим така, че те да могат да се върнат на работа”.
Радев каза, че тази кръгла маса съвпада с протести на майки на деца с увреждания, които изискват бързи и справедливи законови решения и финансови ангажименти.
„Целта на този форум е да постави на фокус пълноценната интеграция на всички хора с увреждания в обществото. За пълноценна интеграция може да говорим тогава, когато преодолеем своите културни и психологически бариери. Ще отбележим стъпка в правилната посока когато децата с увреждания започнат да влизат наравно в детската градина, училище и им се даде възможност да се реализират на пазара на труда наравно с другите”, допълни президентът.
Той подчерта, че малка част от хората с увреждания работят по трудови договори, както и, че специализираните работни места функционират трудно. Според него те са крайно недостатъчни и обхващат много малка част от тях, като огромен брой остават извън пазара на труда.
„Те са вън заради схизмата, която съществува в образователната система и сред работодателите. Вярно е, че заради своите увреждания тези хора имат ограничени функции, но те са доказали, че за сметка на това притежават други важни качества и таланти и могат да бъдат отлични работници. Важно е да осъзнаем, че дългът на обществото към тези хора не се свежда до някаква пенсия или социални помощи, а до предоставяне на условия за достоен и качествен живот“, добави Радев.
Във форума участват представители на организациите на хора с увреждания, на работодателските организации, на социалното министерство и на Националното сдружение на общините.
Ще бъдат представени възможностите за професионално обучение и квалификация на хората в неравностойно положение. Ще бъде дискутиран анализ на законодателството, което подкрепя процеса за интеграция на хората с увреждания на пазара на труда.