Президентът Румен Радев проведе консултации с представители на парламентарната група на „Демократична България“. Те започнаха в 10.00 часа на „Дондуков“ 2 и е в продължение на разговорите с парламентарно представените политически сили в 48-ото НС. Срещата беше интересна, защото вместо за възможностите да се състави редовно правителство и парламентарно мнозинство, тема на разговора станаха неосъществената модернизация на армията и военната помощ за Украйна и цитирането на фейсбук постове, като двете страни си размениха остри реплики и обвинения.
На „Дондуков“ 2 от страна на ДБ присъстваха съпредседателите на коалицията Христо Иванов и Атанас Атанасов, Надежда Йорданова, Владислав Панев.
„Няма малки и големи партии в парламента, защото отговорността е обща. От последните избори българските граждани дадоха своя вот, така че не дадоха доверие на нито една политическа сила сама да управлява. Напротив, парламентът е фрагментиран и това прави усилията за излъчване на мнозинство един труден, но не невъзможен процес“, обърна се към ДБ Радев.
„Следя със загриженост това, което се случва последните дни в българския парламент и ми се струва, че не това очакват българските граждани. Това, което чакаме всички, е консолидация за намиране на успешна формула за съставяне на управление, за решаване на важните проблеми отива в друга посока – нарастване на конфронтацията, противопоставяне, чертане на нови разделителни линии“, допълни президентът.
„Крайно критичен съм към вашите призиви да се разоръжим на прага на войната, преди да се въоръжим с нова техника, която да усвоим“, допълни Радев.
„Ние много ясно сме казали трите приоритета – съдебната реформа, въпросите на сигурността, с оглед на конфликта в Украйна, и на трето място един разумен икономически курс, който се грижи за тези, които имат нужда от помощ, но и същевременно с разбирането, че излизането от инфлационния процес е създаване на конкуретнспособност и инвестиции“, отвърна на първия въпрос лидерът на „Демократична България“ Христо Иванов.
Според него големият залог е дали политическите сили са си извели поука от изминалите месеци и могат ли да водят диалог. Иванов настоя, че не е „добър знак“ арогантно наложените, по думите му, промени в Изборния кодекс.
По повод военната помощ за Украйна той опонира на президента Румен Радев, че военната помощ ни въвлича във войната:
„Това не е просто двустранен конфликт. Това е част от една дългосрочна политика на Путин по реконструиране на неговото политическо влияние в Източна Европа. Не трябва да се зариваме в пясъка, а да носим евроатлантическа отговорност… Ако Путин успее, това не е в наш интерес, защото това означава всеки, с политика на силата, да налага своите интереси в нашия регион“, добави той.
Според него е било важно да дадем политически знак, а именно решението на НС за изпращане на оръжие на Киев.
„Способността да покажем, че носим съюзническа отговорност е много важна“, добави Христо Иванов.
Ивайло Мирчев, войната в Украйна и енергийния министър станаха част от разговорите
Президентът цитира фейсбук пост на Ивайло Мирчев от ДБ с твърдението му, че Нидерландия е готова да ни подари въоръжение. „Трудно ми е да си представя, че български народен представител може да роди подобни мисли, но те обясняват защо доверието в институциите си сви“, коментира президентът.
И попита бившето правителство на ПП и четворната коалиция „какво направи вашето правителство за тази модернизация“. Като попита дали обвиненията на ДБ в „путинофилия“ могат да се адресират и до тях, след като тяхното управление за 8 месеца не е направило нищо по въпроса за оръжията.
„Това, което мога да кажа, е, че то със сигурност беше недостатъчно“, обясни Христо Иванов. „Аз се учудвам малко от този разговор“, констатира той, като подчерта, че ДБ също е за модернизация на българската армия.
Христо Иванов направи забележка на президента, че са дошли да говорят за бъдещо правителство, а не за Украйна.
„Предполагам, че ако очаквах да коментирам фейсбук постове, щях да се подготвя, но така сте преценили“, отбеляза Иванов.
Нататък срещата премина в обвинения от страна на Радев към предишните управляващи, чиято част бяха и Демократична България.
„След като за 8 месеца не е свършено необходимото, трябва ли да смятаме, че вие сте Путинофили и русофили под прикритие“, попита Радев.
„Няма да цитирам изказвания, и не само във фейсбук, по отношение на колеблива позиция по заклеймяване на путиновската политика. Но след 24 февруари ние трябва да изберем на коя страна да застанем. Ако имате съмнения, че едно или друго действие ще ни вкара във война, трябваше да свикате КНСН, отговори Христо Иванов.
„Войната не започна през февруари, а през 2014 г. „Крим е руски“ е една фраза, която тежи на българската политика“, обърна се Иванов към президента.
„Мой стил на работа в цялата ми кариера до момента е да защитавам моите хора. Мен ме оставете. Но когато атакувате моите хора, не мога да си мълча, категоричен бе Радев. Кохортата около мен – всички, които се занимават с национална сигурност, са завършили американски военни академии. А вашите съветници – съветски академии, и ви вредят в много отношения“, допълни президентът.
Тази фраза бе казана по повод енергийната политика на служебното правителство, каза Иванов и напомни, че ДБ са искали оставката на министъра. Първите 7 г. са много по-важни, отколкото висшата степен на образование.
Евентуални нови избори- чак през март
На финала Радев обяви, че няма да връчи третия мандат преди края на годината, за да има избори през март, а не през януари или февруари.
Припомняме, че консултациите започнаха на 26 октомври с най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС. След това президентът се срещна с „Продължаваме Промяната“, ДПС, „Възраждане“ и „БСП за България“. След консултациите с „Демократична България“ президентът трябва да разговаря и с последната парламентарна формация „Български възход“ преди да обяви кога ще връчи първи проучвателен мандат за съставяне на правителство – на ГЕРБ.
Още новини от деня – четете тук