Румен Радев
на снимката: Президентът Румен Радев

Президентът Румен Радев настоя за ясна дефиниция за корупцията като негативно обществено явление, генериращите го фактори, както и вредите, които нанася на обществото. Държавният глава откри конференция на тема: „Европейски практики и възможности за противодействие на корупцията“. Форумът се провежда под негов патронаж, а на него се обсъждат опитът на различните европейски държави в борбата с това явление.

По негови думи у нас много се говори, но малко се прави за борбата срещу това явление, което „се разраства като раково образувание“.

„Корупцията краде от благосъстоянието на нацията, ограничава основни права и свободи на гражданите. Генерира бедност и престъпност. Корупцията ерозира доверието в държавата и възпрепятства развитието на икономиката. Отблъсква инвеститорите. Специално за България корупцията има и други специфично негативно влияние, защото тя се превръща в основна спирачка за реализацията на стратегически за България цели. Това са развитието на съвременна, конкурентоспособна икономика и пълноценна интеграция в европейските структури“, аргументира се президентът.

Според него пълноценната европейска интеграция е невъзможна без безкомпромисни резултати в борбата с корупцията .

„Когато усилията на бизнеса се насочват вместо към развитието на иновации и конкурентоспособност, към търсене на подходящия човек в държавната администрация, който срещу определени финансови стимули да може да реши спечелването на обществената поръчка – това е убийствено за бъдещето на нашата икономика“, смята Радев.

Той призова за мащабни законодателни инициативи, фокусирани върху пресичането и разследването на корупционни схеми в реално време, а не в миналото. Президентът изтъкна и необходимостта от прилагането на електронното управление, както и изследване на опита на останалите европейски държави, който ще помогне на страната ни да се справи с това негативно явление.

В конференцията участват още председателят на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество Пламен Георгиев, ръководителят на Държавна агенция „Електронно управление“ Атанас Темелков, доц. Диана Ковачева – д-р по международно право и заместник-омбудсман, както и множество международни експерти.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук