Русия и Китай предприеха стъпки да засилят икономическото си влияние в Иран в четвъртък, като е ясно, че търсят възможности за редуциране на ефекта от американските санкции върху иранската икономика. В една от най-конкретните стъпки срещу опитите на САЩ да изолират икономически Техеран, търговски блок, воден от Русия, подписа временно търговско споразумение с Иран и очерта възможност за преговори за зона за свободна търговия .
Иранският министър за петрола съобщи още, че китайската нефтена компания CNPC е готова да замести френския енергиен гигант „Тотал“, ако той реши да се отдръпне от проект за развитие на газово находище. Участието на „Тотал“ в проекта зависи от това дали ЕС ще се опълчи на санкциите, които Вашингтон иска да наложи на европейския бизнес в Иран. Тази седмица ЕС започна работа по план с цел опазване на ядрената сделка, като основна причина, която френският президент Макрон изтъкна, е „за да остане бизнесът ни” в Иран. От „Тотал“ обаче съобщиха, че ще инвестират само ако Вашингтон отмени санкциите.
Междувременно Русия, един от най-ярките защитници на иранската ядрена сделка, засили връзката си с Техеран. В казахстанската столица Астана, Евроазиатския икономически съюз, воден от Русия, подписа временно търговско споразумение с Иран, което ще намали митата за стотици видове стоки. Търговският блок, който включва още Армения, Беларус, Казахстан и Киргизстан, планира да започне преговори за създаването на зона за свободна търговия.
Руските компании търгуват с Иран още преди ядрената сделка и няма да загубят толкова много от американските санкции, защото знаят как да работят в ситуации на правни и икономически ограничения, казват анализатори от Френско-руската проучвателна група.
Пекин също сигнализира, че възнамерява да продължи да търгува с Иран.
„За да не наруши международните си задължения, Китай ще продължи да води нормални и прозрачни отношения с Иран“ – каза говорителят на китайското външното министерство Гън Шуан.
САЩ казват, че санкциите им важат за транзакции в долари – като при повечето нефтени сделки – но в последните години Китай работи за увеличаване на сделките с тяхна валута и през март в Шанхай беше подписана първата нефтена сделка в китайски юани.