Сирия

Напрежението между големите държави продължава да расте заради предполагаемото използване на химическо оръжие в сирийския град Дума.

За това предупреди специалният пратеник на генералния секретар на ООН за Сирия Стефан Де Мистура.

Съвет за сигурност на ООН
на снимката: Съветът за сигурност на ООН, свикан заради използването на химическо оръжие в Сирия

На провелото се извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН той каза, че най-високата цена от военната ескалация плащат цивилните граждани.

„Ние не виждаме деескалация, а обратното. Днес нашият най-голям приоритет трябва да бъде защитата на цивилните граждани от войната, от конфликта, химическото оръжие и глада”, каза Де Мистура.

Представителят на Русия в Съвета за сигурност на ООН Василий Небензя предупреди за сериозни последици в случай на военен удар срещу сирийските власти. Той покани експерти от Организацията за забрана на химическите оръжия да посетят Сирия, за да потвърдят заключението на руските специалисти – че в сирийския град Дума не е използвано никакво отровно вещество:

Василий Небензя
на снимката: Представителят на Русия в Съвета за сигурност на ООН Василий Небензя

„Нека експерти на ОЗХО, която чрез генералния директор Юзюмджу изрази готовност да разясни проблема, незабавно, още утре, излетят за Дамаск. Там сирийските власти и руските военни ще им осигурят условия, за да заминат за мястото на предполагаемия инцидент и да се запознаят със ситуацията”, каза руският представител.

От своя страна постоянният представител на Съединените щати в ООН Ники Хейли заяви, че САЩ ще предприемат мерки в отговор на нападението с химическо оръжие в Сирия, независимо от действията на Съвета за сигурност на ООН.

Ники Хейли
на снимката: постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли

„Достигнахме момента, в който светът трябва да види справедливост. В историята това ще остане като моментът, когато Съветът за сигурност изпълнява задълженията си или се проваля да защити сирийския народ. Във всеки случай САЩ ще реагират”, каза Хейли.

Франция и Съединените щати обвиниха Русия за предполагаемите химически нападения, като заявиха, че Москва не може да не е знаела за бомбардировките, извършени от режима на сирийския президент Башар Асад.

Редица организации, включително и „Бели каски“ твърдят, че на 7 април в град Дума в Източна Гута е използвано химическо оръжие. Според съобщения на сайта на тази организация от 8 април, при бомбардировки над града са използвани бомби с хлор. В съобщението се казва още, че са загинали десетки хора, а закараните в болници са били с признаци на отравяне.

От министерството на отбраната на Русия заявиха, че „Белите каски“ са известни с фалшиви новини. Руски институции предупредиха по-рано за готвени в различни райони на Сирия провокации и инсценировки за употреба на химическо оръжие. Центърът за помирение на враждуващите страни в Сирия, който влиза в структурите на руското министерство на отбраната, обяви, че при проверка в Дума не са открити следи от използване на химически оръжия.

И руският президент Владимир Путин коментира случващото се. В телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел държавният глава предупреди срещу спекулации и провокация във връзка с предполагаемото използване на химическо оръжие в контролирания от бунтовници сирийски град Дума.

„Лидерите размениха мнения за ситуацията в Сирия, включително обвиненията срещу Дамаск от редица западни държави за използването на химически оръжия. Руската страна подчерта неприемливостта на провокацията и спекулацията по този въпрос”, гласи разпространено за медиите съобщение на Кремъл.

Вчера в отговор на използването на химическо нападение срещу цивилни в Сирия, беше обстреляна военна база край Хомс. Москва и Дамаск обвиниха Израел за ракетното нападение.

Държавната телевизия на Сирия заговори за „израелска агресия”, като цитира военен източник, според когото бойни самолети F-15 са извършили нападението. Същият събеседник, чиито думи предава агенция САНА, казва, че „няколко ракети“ са били изстреляни, докато изтребителите преминавали „над ливанска земя“.

Руското министерство говори за два самолета, изстреляли осем ракети, от които противовъздушната отбрана успяла да свали пет. Подобни обвинения са рядкост от Москва, макар Израел да засили активността си в Западна Сирия през последните месеци.

Режимът на сирийския президент Башар Асад съобщи, че база „Тиас“ в централната част на Западна Сирия е била атакувана. Той заподозря, че Съединените щати са отговорни за ударите.

Пентагонът обаче отрече, макар че няколко часа по-рано американският президент обеща, че за подкрепяните от Русия действия в Сирия ще има „висока цена“ заради съобщенията за химическа атака в град Дума, убила десетки според местни източници.

По-късно и френските власти обявиха, че силите им не са отговорни за въздушния удар.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук