Габонски офицери четат прокламацията за преврата срещу Бонго. Снимка: „Габон 24“

Само дни след преврата, който беше осъществен в Нигер през юли, човек, свързан с руската армия, е преминал през затворените граници на страната, стигайки до столицата Ниамей, след което е посетил и няколко военни обекта.

Това показва анализ на метаданни, направен от базираната във Флорида високотехнологична компания Torchlight AI, която се занимава с анализ на поведението, съобщава специализираното издание Defence One.

Седмица по-рано двама руснаци, свързани с наемническата група „Вагнер“, са преминали от окупираните украински територии до Мали, територия в Украйна до Мали, която се контролира също от хунта, свързана с тази в Нигер, твърди отново частната компания.

А в седмиците преди преврата в Габон на 30 август, компанията е успяла да проследи едно местно лице от руското посолство до различни правителствени и военни съоръжения на страната.

Torchlight AI се базира на свое разузнаване, основано на поведението, набор от търговски данни, свързани с устройства за интернет на нещата, като изследва необичайни модели на поведение около конкретни сайтове. Компанията има повече от 16 000 модела на поведение, които могат да прилагат към конкретни места. От там обясняват че анализират отделни сигнали и дигитални отпечатъци или други цифрови индикатори на конкретно място – в случая Нигер, Мали или Габон, след което търсят как тази информация може да се свърже с други места, като Русия например и дали може да бъде открито сходство между тях.

Данните, които се използват, са свободно достъпни в търговската мрежа

и не нарушават законите за поверителност на САЩ. Разузнаването по открити източници или мета данни има за цел да помогне на военните и цивилните лидери да разберат какво се случва на места, представляващи интерес за американските власти.

„Знаем как изглеждат цифровите отпечатъци на „Вагнер“. Познаваме и тези на ИДИЛ /ISIS/. Познаваме руската армия, китайската и която да е друга по света“, казва пред Defence One изпълнителният директор на Torchlight AI Джеймс Бури.

Ние изградихме тези поведенчески модели, за да можем да търсим нашите данни и да ги виждаме на място. И начинът, по който го правим, е като измерваме тези демографски данни на всяко място на земята спрямо всяко наше поведение през ключови дати“, обяснява той.

Този проследяващ инструмент е открил лице, което често посещава военни обекти в Източна Русия. Лицето се е появило в Того, откъдето с наземен транспорт на 29 юли е влязло в Нигер – това е три дни, след преврата, който свали от власт президента Мохамед Базум. Тогава новото правителство отмени споразумението с Франция, което позволява на повече от 1000 френски войници да останат в страната.

Засега Съединените щати нямат планове да променят позицията на силите си в страната, където американските войски управляват бази за дронове за мисии за борба с тероризма, въпреки че Държавният департамент евакуира посолството си.

В Мали Torchlight открива двама души, свързани с наемническата групировка „Вагнер“,

близо до времето на преврата в Нигер. Единият от тях напуска главното летище на Москва на 16 юли и отлита за авиобазата Ал Джуфра в Либия, която, според съобщенията, е служила като база на наемническата военна организация. Двамата след това са преминали през международното летище в Бамако, друго място, свързвано с „Вагнер“, а на 5 август са преминали през международното летище Мопти в Мали.

Мали, която също се управлява от военна хунта след преврат през 2020 г., оказа подкрепа за новото сваляне от власт в Нигер.

След преврата в Габон Torchlight AI започва проследяването на човек, който първоначално е бил в полицейска/военна база в Либревил, Габон. На 11 юли лицето е посетило руското посолство в Либревил, след което е посетило и горната камара на парламента и Министерството на финансите.

На 25 юли лицето отива в президентския дворец, дом на Републиканската гвардия,

чийто лидер ръководи преврата, отбелязва Torchlight AI в своя анализ.

Правителството на САЩ все още не е заявило публично, че Русия е участвала в неотдавнашния преврат в Африка.

Въпреки че анализът на Torchlight не показва категорично, че руската армия е била пряко замесена, той подчертава ключови взаимодействия между руснаците и ключови африкански правителствени служители близо до времето на всеки преврат.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук