Финансовият министър Владислав Горанов по време на НСТС, 8 октомври 2018

Тристранният съвет одобри единодушно промените на данъчни закони, след двучасов дебат. Пакетът включва Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за доходите на физическите лица, Закона за местните данъци и такси, Закона за счетоводството, Закона за ДДС.

От следващата година ще има промени в данъчното облагане на имоти и автомобили, като се очаква налогът за колите над 15 години да се повиши с около 30%. От тази промяна ще бъдат засегнати хората с по-скромни възможности или около 2 500 000 леки коли у нас. Отпада и облекчението за возилата с катализатор, които досега се ползваха с по-ниски данъци. Работодателите и синдикатите са имали възражения по предлаганите по-високи екологични такси за старите автомобилите и за отпадане на  oблекчението за наличието на катализатор за изгорелите газове на колите.

Реформа ще има и при облагането на имотите, които некоректно са декларирани от собствениците си като единствено и основно жилище. Засега обаче не са ясни подробностите. Финансовото министерство предлага и нов режим за облагане на контролираните чуждестранните дружества с цел данък печалба да се плаща в страната, в която компанията извършва своята дейност, а не в юрисдикция с по-ниски ставки.

Промените предвиждат отпадане на служебните бележки при подаване на декларациите за доходите на физическите лица, както и налогът за гражданите да се изчислява до кръгла сума, без стотинки, както е в момента.

Традиционно синдикатите са поискали въвеждането на необлагаем  минимум върху доходите и различна ставка на ДДС за храните и стоки от първа необходимост, а от работодателските организации остро възразяват срещу обсъжданата възможност максималният осигурителен доход  да се вдигне от 2600 на 3000 лева. Няма да има промени на данъчната тежест, която остава в настоящия си вид до края на мандата на кабинета,  заяви финансовият министър Владислав Горанов .

По повод липсата на желание от страна на управляващите да променят цялостната философия на данъчното облягане, главният икономист на КНСБ Любен Тонев заяви: “Този модел продължава да задълбочава социалните неравенства“.

Всички са подкрепили идеята да отпадне предложението за финансов одит за малки предприятия с персонал до 50 души, според вида на фирмата. В сряда пакетът данъчни закони влиза в МС и най-вероятно тогава ще се обсъди идеята. Според сметки на експерти, задължителен финансов одит би натоварил 6500 фирми с около 13 милиона лева годишно.

Извънпарламентарната опозиция критикува новите идеи на кабинета. От обединение
„Демократична България“ се обявиха срещу предлаганото увеличение на данъци и такси. Според лидера на партия ДСБ Атанас Атанасов по този начин се натоварва най-активната част от населението: „Нашите сметки показват, че за следващата година властта има намерение да събере между милиард и половина и 2 милиарда лева повече пари от българското население, за да може в изборната година те
да бъдат разпределяни и ползвани от властта за купуване на власт и влияние“.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук