свят, планета

Бъдещите историци могат да опишат 2022 като година, която отбелязва края на една ера и началото на друга. Войната се завърна в Европа, заедно със съпътстващите я заплахи от ядрени удари, а вратата пред отношенията между САЩ и Китай се затвори напълно. Като цяло 2022 г. донесе повече лоши, отколкото добри новини и много от тях ще имат отражение и развитие и през следващата 2023 г.

ДЕБАТИ. бг обобщава най-запомнящите се международни събития за 2022 г.

Започна първата война в Европа за този век

Вечерта на 25 февруари, ден след като руските танкове навлязоха в Украйна в най-мащабната военна атака в Европа след Втората световна война, войските на Москва достигнаха покрайнините на Киев. Далечен артилерийски огън, започна да се чува из столицата. Докато украинското министерство на отбраната призова жителите да изработват самоделни бомби, за да отблъснат нашествениците, президентът Володимир Зеленски се зарече да защитава независимостта на страната си.

Възрастна жена, бягаща от Украйна, преминава границата с Молдова, 7/03/22 г.
Възрастна жена, бягаща от Украйна, преминава границата с Молдова, 7/03/22 г.

10 месеца по-късно „специалната военна операция“ на Москва е всичко друго, но не и успешна. На някои места руските войски дори са в отстъпление, противно на очакванията руската армия да победи, да свали правителството на Зеленски и да установи приятелски настроен към Русия режим.

Руските сили все още контролират огромни части от източната и южната част на Украйна, най-малко 40 000 цивилни са убити, а 14 милиона разселени заради конфликта. Въпреки това украинските сили, подкрепени от западно оръжие за милиарди долари, редовно доказват, че са по-умели и по-ефективни защитавайки страната си от нахлулите и паднали духом руснаци.

Световните банки повишиха лихвените проценти

Водещите централни банки от двете страни на Атлантика повишиха лихвите си в опит да овладеят инфлацията, но и с риск да приближат икономиките към рецесия. Повечето от световните банки изчакаха до март, за да започнат да повишават лихвените проценти, а Европейската централна банка не предприе нищо чак до края на лятото. Наблюдатели се оплакаха, че забавянето е позволило на инфлацията да скочи.

пари, лихви

Дали това ще се окаже лошо решение в дългосрочен план и може ли да се предотврати рецесията ще стане ясно през 2023 г. Има признаци, че инфлацията може да е достигнала своя връх, но за съжаление растежът също намалява.

Припомняме, че еврото започна да отслабва спрямо долара от началото на годината и достигна паритет с американската валута през юли за първи път от 20 години.

Ексцентричният милиардер Илон Мъск купи Twitter

Новината, че милиардерът Илон Мъск купува Twitter за 44 милиарда долара, излезе за първи път през април, няколко дни след като той отказа място в борда на компанията. Последваха месеци на „ще-не-ще“, „ще я купи, няма да я купи“ до края на октомври, когато той (най-накрая!) финализира сделката.

Мъск, twitter

При поемането на контрола Мъск направи драстични промени в ръководството на компанията и в политиките на платформата, като уволни множество служители и въведе платени функции, с недостатъчно тестове.

Последно Мъск обяви, че ще се оттегли от поста главен изпълнителен директор, след като намери заместник, но остава да видим как точно ще изглежда Twitter през следващите години.

Напрежението между САЩ и Китай се увеличи

Конкуренцията между Китай и Съединените щати е в пълен ход. А напрежението между двете световни сили започна постепенно да се покачва откакто американският президент Джо Байдън заяви, че е готов да използва военна сила, за да защити Тайван.

Администрацията на Байдън посочи милитаризацията на Пекин в Южнокитайско море, подкрепата му за инвазията на Русия в Украйна, сплашването на Тайван и кражбите на интелектуална собственост като доказателство, че поведението на Китай е принудило Съединените щати да реагират.

Войнственият отговор на Китай на посещението на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси в Тайван през август подчерта, колко напрегнати са отношенията между двете страни.

Джо Байдън и Си Дзинпин

През октомври Байдън предприе голяма стъпка, за да ограничи възхода на Китай, като отказа достъп до модерните полупроводникови чипове и технология, които са от съществено значение за доминиращи области като изкуствения интелект. Байдън освен това призова приятели и съюзници на САЩ да заемат подобни твърди позиции спрямо Китай.

В средата на ноември той и китайският президент Си Дзинпин се срещнаха в кулоарите на срещата на върха на Г-20. Те обещаха да работят за намаляване на взаимното напрежение и обещаха сътрудничество в области като изменението на климата и общественото здраве. Независимо от това, взаимното подозрение и неприязънта вероятно ще доминират във връзката между двете държави години напред.

Светът претърпя рекордни горещини

Рекордните горещи вълни в Китай и Европа, наводненията в Пакистан и топенето на ледници в Индия, Италия и Чили напомниха, колко бързо се променя климатът на нашата планета.

За Испания и Португалия се знае, че в следствие на горещите вълни това лято са починали повече от 2000 души. Огромни пожари избухнаха във Франция, Испания, Гърция и Португалия. Юли месец в Италия е бил най-топлият, откакто се водят подобни статистики в страната, тоест от 1800 г. досега.

Испания жега
Мадридчани търсят прохлада в градски парк в столицата на Испания. Снимка: БТА

Проучване установява, че през последните четири десетилетия продължителните периоди на силни горещини са се увеличили както по честота, така и по интензивност, превръщайки Западна Европа в това, което учените определят като „гореща точка“ на топлинните вълни. Подобни промени се случват три до четири пъти по-бързо, отколкото в други части на северното полукълбо, включително в Калифорния – друга „гореща точка“, известна с повтарящите се периоди на силни горещини, суша и чести горски пожари.

На преговорите за климата на ООН в Египет страните се съгласиха да създадат фонд за подпомагане на бедните нации, застрашени от климатични бедствия, но не успяха да договорят планове за по-бързо намаляване на емисиите.

Върховният съд на САЩ отмени правото на аборт

В противоречиво решение от 24 юни Върховният съд на САЩ отмени конституционното право на жените на аборт и възстанови властта на отделните щати да определят репродуктивните права на жените. То разруши половинвековната конституционна защита по един от най-размирните и ожесточени въпроси в американския политически живот.

протест, аборти
Протест срещу решението на Върховния съд за отмяна на правото на аборт

Съдът бе в състав от 9 съдии, от които шестима са избрани от консервативната партия на Републиканците. Последните трима назначени са избрани от бившия президент Доналд Тръмп по време на единствения му мандат.

Решението беше разкритикувано от световните лидери, а хиляди хора протестираха в различните щати и пред Върховния съд във Вашингтон.

Бившият японски премиер Шиндзо Абе бе убит, докато произнасяше предизборна реч

Бившият японски премиер Шиндзо Абе беше убит в Нара, западна Япония, докато произнасяше предизборна реч. Заподозреният, който простреля Абе два пъти със самоделен пистолет, беше задържан от място и се смята, че е действал сам, разгневен от връзката на Абе с Църквата на обединението на Муун. Погребението на Абе се състоя в Токио на 27 септември и на него присъстваха десетки световни лидери.

Шиндзо Абе
Снимка: БГНЕС

Убийството на 67-годишния Абе потресе света и Япония, където престъпленията с огнестрелни оръжия и политическото насилие са рядкост. Заемал премиерския пост на два пъти общо повече от осем години (през 2006-2007 г. и 2012-2020 г.), той бе най-известният политик, както в национален, така и в международен план. Шиндзо Абе ще остане в историята с активната си външна политика и със стимулирането на икономика чрез бюджетни разходи и количествено облекчаване (т. нар. Абеномика).

Избухнаха масови протести в Иран, заради смъртта на 22 годишната Махса Амини

Това беше и годината, в която избухнаха масови протести в Иран. Те започнаха след смъртта на Махса Амини, 22-годишна кюрдка, за която се твърди, че е била измъчвана и убита от моралната полиция на страната, защото носела хиджаба си „неправилно“. Протестите, водени предимно от жени, се разпространиха в цялата страна, сред всички социалните класи и по целия свят. Жени изгаряха забрадките си и режеха косите си в знак на протест.

Иранци от цялата страна бързо споделиха възмущението си от смъртта на Амини и колективното унижение, което тя представлява за голяма част от населението. Изчезванията и смъртта в иранските затвори изобщо не са рядкост, а протестиращите по улиците ставаха все повече и търпението на държавните сили беше подложено на изпитание.

Махса Амини
Протест срещу смъртта на кюрдката Махса Амини

Демонстрациите се превърнаха в най-голямото предизвикателство за иранските духовни лидери от 43 години насам, а репресиите бяха бързи и жестоки. Информационната агенция на активистите за правата на човека изчислява, че над 500 протестиращи, включително 69 деца, са били убити , а двама протестиращи са били екзекутирани от държавата.

Не бива да се заблуждаваме за какво се борят протестиращите в Иран. Това не е борба срещу религията, а по-скоро срещу системата на управление и борба за свобода, която надхвърля разделението по пол, класа и религия. Но дори и малък, всеобщото недоволство постигна успех – нравствената полиция в Иран беше премахната.

Почина най-дълго управлявалия британски монарх – кралица Елизабет II

Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият британски монарх, почина на 96 годишна възраст в летния си дом в Шотландия, замъка Балморал, след като управлява в продължение на 70 години.

На погребението ѝ в центъра на Лондон се стекоха милиони души, а полицията заяви, че това е най-голямата операция по сигурността, провеждана някога в столицата.

Елизабет Втора
Погребението на кралица Елизбает II

Тя беше погребана в параклиса „Св. Георги“ в замъка Уиндзор след държавно погребение, на което присъстваха кралското семейство и лидери от цял свят.

Елизабет II е наследена на трона от сина си, 74 годишният крал Чарлз III. Той автоматично стана крал на Великобритания и държавен глава на 14 други страни и територии, включително Канада.

Междинните избори в САЩ порязаха Тръмп

Републиканската партия спечели контрола над Камарата на представителите, но победата беше малка – с мнозинство от по-малко от 10 места. Гигантската „червена вълна“ – с цвета на републиканците, обещана от Тръмп, така и не се случи. Партията не само не успя да си върне Сената, но загуби няколко състезания за губернатори, а демократите триумфираха и в трите надпревари за държавни секретари.

Другото интересно беше триумфалната победа на сегашният губернатор на Флорида Рон Десантис – изгряваща звезда на консерваторите и може би кандидат за Белия дом през 2024 г. Това силно разклати позициите на потенциалния му съперник за номинацията – Доналд Тръмп.

САЩ конгрес
Конгресът на САЩ във Вашингтон

„Тръмп е най-големият губещ на Републиканската партия“ е присъдата на редакционната колегия на „Уолстрийт Джърнъл“.

Колона на уебсайта на Фокс нюз обяви: „Рон Десантис е новият лидер на Републиканската партия. Републиканците са готови да продължат напред без Доналд Тръмп“.

Световното население надхвърли 8 милиарда души

Светът достигна първата си граница от 1 милиард души през 1803 г. Над 200 години по-късно, на 15 ноември 2022 г., светът надмина 8 милиарда души. Очаква броят на хората на планетата да продължи да расте и да достигне около 10,4 милиарда до края на века.

хора, население

Благодарение на по-доброто здравеопазване и подобряването на икономическите условия хората на планетата вече живеят по-дълго и по-здравословно, въпреки че все още съществуват значителни регионални неравенства. Но по-голямата продължителност на живота, съчетана с по-ниска раждаемост, също означава, че населението на света застарява.

Какво друго се случи през 2022 г.?

Това беше годината, в която Латинска Америка се обърна наляво, военните действия в Етиопия бяха прекратени, Северна Корея изстрелваше ракета след ракета и си играеше в търпението на съседните държави. Това беше и годината, в която Великобритания спечели крал и видя трима министър-председатели на Даунинг стрийт, криптовалутата се срина, а по-голямата част от света излезе от COVID пандемията.

Какво предстои?

През 2023 предстои да видим развитието на много събития, започнали през тази година. За България е от изключително значение Сърбия да не последва примера на Русия и да подпали нова война с Косово в близост до нашите граници.

От години сръбските националисти са подкрепяни от Путинова Русия, която се опитва да дестабилизира района, подкопавайки политиката на ЕС и САЩ на Западните Балкани. Има опасения, че Русия може да използва близките си връзки със Сърбия, за да открие „страничен фронт“ на Балканите, отклоняващ вниманието на Европа от случващото се в Украйна.

Не е ясно обаче, колко още ще издържи напрежението между Сърбия и Косово, което в последно време е достигнало исторически връх. Новата 2023 се очертава изключително интересна…

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук