газопровод

Съдът на ЕС е отменил решението на ЕК по дело срещу Български енергиен холдинг, „Булгартрансгаз“ и „Булгаргаз“, съобщават от газовия оператор.

С това се отменя и глобата от 77 068 000 евро, наложена през 2018 година за нарушаване на правилата за конкуренция на европейския пазар.

Отмененото от съда решение на ЕК беше свързано с господстващо положение на дружествата в групата около БЕХ – както на пазарите за газова инфраструктура, така и на пазарите за доставка на газ в България за периода 2010-2015 г.

Делото беше заведено от БЕХ, след като Еврокомисията отсъди по жалба на „Овергаз“ срещу дъщерните му дружества „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ за това, че са

блокирали достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура

и така са лишили потребителите от възможност за избор на доставчици.

Става дума за газа от Русия, който се пренася през Украйна, а след това през Румъния главно по румънския транзитен газопровод 1, стопанисван от местния оператор „Трансгаз“, припомня БНР.

По силата на споразумение от 2005 г. „Булгаргаз“ получава изключително право на ползване на този газопровод до края на 2011 г. Споразумението е удължено до 2016 г.

След направено разследване, през 2018 година Комисията констатира, че поведението на тези дружества

представлява злоупотреба с господстващо положение на пазара за доставка на газ в България.

То се състои в отказа да се предостави достъп на трети лица, включително на „Овергаз“, до румънския транзитен газопровод, както и до газопреносната мрежа и до газохранилището в Чирен в периода 30 юли 2010 – 1 януари 2015 г.

Според Комисията, това е попречило на конкурентите на „Булгаргаз“ да развият предлагането си на територията на България. Ето защо Комисията налага на

посочените дружества глоба от над 77 милиона евро.

„В решението на съда се заключава също, че БЕХ и неговите дъщерни дружества са злоупотребили с господстващото си положение. Съдът на ЕС е установил, че обратно на твърденията на Комисията, поведението на „Булгартрансгаз“ ЕАД не е възпрепятствало трети страни да получат достъп до българската газопреносна мрежа и подземното газово хранилище „Чирен“. Съгласно решението на Съда нито една компания не би могла да е навлязла на българския пазар, респективно да получи ефективен достъп до газопреносна мрежа и ПГХ „Чирен“, без достъп до румънския газопровод 1“, посочват от „Булгартрансгаз“.

При разгледаните в рамките на делото обстоятелства Общият съд намира още, че

Комисията не е установила злоупотреби с господстващо положение на

„Булгартрансгаз“ ЕАД, допълват от газовия оператор.

„Днешното решение на Съда на ЕС е още едно потвърждение, че „Булгартрансгаз” ЕАД е осигурил всички необходими условия за предоставяне на прозрачен и недискриминационен достъп на трети лица, както до газопреносната мрежа на България, така и до съоръжението за съхранение на природен газ в ПГХ „Чирен”, подчерта изпълнителният директор Владимир Малинов, цитиран от БНТ.

В момента Дружеството има сключени над 80 договора

за достъп и пренос с ползватели на газопреносната мрежа и 15 договора за достъп и съхранение на природен газ, сключени с ползватели на ПГХ „Чирен”.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук