протест Асанж

Международната федерация на журналистите се обяви срещу екстрадирането на Асанж, след като по-рано днес Апелативният съд на Англия и Уелс разреши екстрадицията му в САЩ.

Основателят на „Уикилийкс“ Джулиан Асанж. Изявлението на МФЖ е публикувано днес на страницата му в Туитър.

„Международната федерация на журналистите решително възразява срещу това решение и ще подкрепи всички усилия, които екипът на юристите на Асанж могат да положат за обжалване на решението”, се казва в изявлението.

Представителите на МФЖ призоваха президента на САЩ Джо Байдън да сложи край на многогодишното политически мотивирано преследване на австралийския журналист и да оттегли обвиненията срещу него.

Организацията подчертава, че „наказателното преследване на разобличители и разследващи журналисти като Асанж няма място в една демократична държава.

Европейската федерация на журналистите също осъди решението на британския съд за екстрадирането на Асанж в САЩ. На своята страница в Туитър представителите ѝ отбелязаха, че тази присъда „може да стане тревожен прецедент за свободата на медиите в цял свят”.

Годеницата на Асанж нарече решението на лондонския съд „голяма съдебна грешка“.

Стела Морис
На снимката: Стела Морис

„Джулиан Асандж и „Уикилийкс“ споделиха важна информация за тайно, разпалващо войната правителство. Ако той бъде съден за това, правителството ще даде да се разбере, че журналистиката не може да бъде нещо повече от рупор за препакетирана правителствена пропаганда“, написа Спайк Коен.

Апелативният съд на Англия и Уелс разреши днес екстрадицията на Асанж в САЩ, а защитата на основателя на „Уикилийкс“ има право да обжалва присъдата.

Вашингтон иска да изправи 50-годишния австралийски гражданин пред съда за публикуването на секретни военни документи, свързани с войните на САЩ в Афганистан и Ирак.

През януари съд блокира екстрадицията с мотива, че Асанж е изложен на риск от самоубийство при дело според американската съдебна система. Адвокатите на американското правителство заявиха през октомври, че съдията не е отдал достатъчно значение на други експертни показания за психическото състояние на Асанж. Те се опитаха да уверят съда, че той няма да бъде държан в наказателна изолация във федерален затвор от най-висок клас и ще получи подходящо лечение.

Делото се превърна в кауза за свободата на словото, като поддръжниците на Асанж твърдят, че „Уикилийкс“ има същите права като другите медии да публикува секретни материали в интерес на обществото.

Правителството на САЩ повдигна на Асанж 18 обвинения, свързани с публикуването през 2010 г. от „Уикилийкс“ на 500 000 секретни файла за конфликтите в Афганистан и Ирак.

Ако бъде екстрадиран, съден и осъден, той може да получи до 175 години затвор, въпреки че е трудно да се определи точната присъда и тя може да бъде и по-кратка.

Самият Асанж е в ареста от 2019 г.

Джулиан Асанж
На снимката: Джулиан Асанж

Днешното решение вероятно няма да бъде краят на сагата. Сега делото може да бъде върнато на по-долна инстанция, за да бъде разгледано отново. Защитата на Аснаж може да поиска разрешение за ново, окончателно обжалване пред Върховния съд на Великобритания.

протест Асанж

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук