изкуствения интелект

Китай обяви плана си да стане световен лидер до 2030-та в развитието на изкуствения интелект (ИИ), с намерението да инвестира 1 трилион юана или около 147.7 млрд. долара.

Държавният съвет публикува Пътна карта, която отразява намеренията на Пекин, основните направления и приоритетите за развитие на проекта. А те варират от отбраната до градското планиране.

„Изкуственият интелект е новият двигател на икономическото развитие“, се казва в публикация на интернет страницата на Държавния съвет на Китай, цитирана от Си Ен Ен.

Първата част от плана обхваща периода до 2020-та, през който Поднебесната империя ще се съсредоточи върху разработването на технология и теория от „ново поколение“ за развитие на ИИ. Те ще бъдат внедрени в устройства и софтуер. Втората по размер икономика в света, планира да разработи още стандарти, политики и етичен кодекс за развитието на ИИ индустрията.

Вторият етап е до 2025-та, когато Китай очаква да постигне „голям пробив“ в технологията и прилагането й, който трябва да доведе до „ново ниво на индустрията и трансформация на икономиката“.

Последната стъпка е планирана между 2025-та и 2030-та, когато Китай трябва да стане лидер в развитието на ИИ, като вложенията в индустрията ще възлизат на 1 трилион юана.

СТРАТЕГИЧЕСКА УПОТРЕБА И УМНИ ГРАДОВЕ

Пекин планира да ускори развитието и продажбата на технологии, базирани на ИИ в направления като т.нар. „умни градове“, но и във военно-стратегическата индустрия. Последното буди тревога сред международната общност.

Наскоро публикуван доклад на Пентагона, показва, че правителството на САЩ е притеснено от китайските инвестиции в новите „финтех“ (финансово-технологични) компании, които се регистрират в различни американски градове. Предложени бяха мерки за регулиране на този пазар.

В доклада четем: „Ако САЩ позволи на Китай да навлезе конкурентно във финтех сектора, Америка може да загуби технологичното си предимство и да улесни Китай да стане доминираща технологична сила“.

КИТАЙСКИ РАЗРАБОТКИ НА ИИ

Китай е родината на някои от най-големите технологични компании, като Alibaba и Baidu, които също  развиват направлението на ИИ.

Например, Baidu има изследователска лаборатория в Силициевата долина и прави проучвания на автопилотните коли, а направлението за облачни технологии на Alibaba, разработва ИИ технологии за здравеопазването и пазаруването.

ПРЕДСТОЯЩИЯТ СБЛЪСЪК С ИИ

Разработките на ИИ все повече будят тревога у учените за потенциалното влияние, което ще бъде оказано върху заетостта и обществото. Главният изпълнителен директор на „Тесла“ Илън Мъск предупреди, че ИИ може да изисква въвеждане на политика за базов минимален доход в световен мащаб, поради очаквания ръст на безработицата.

В същия дух се изказа и директорът на топтехнологичната компания на Китай.

Председателя на борда на Alibaba Джак Ма коментита, че обществото може да преживее болезнени десетилетия, вследствие това, че на цели сектори от икономиката ще бъдат разрушени от технологиите и интернет.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук