Австрийски учени установиха, че стресът и самотата се отразяват отрицателно на хромозомите и те се съкращават по-бързо както при хората, така и при животните, съобщава PLOS One.
Един от индикаторите на стареенето са т.нар. теломери – крайните участъци на хромозомите, отмерващи времето на живот на клетките. Те са чувствителни към най-различни фактори. Известно е например, че клиничната депресия се съпровожда от съкращаване на теломерите.
А това означава, че се съкращава и животът на клетката. Клетката с къси теломери в хромозомите не може дълго да се дели и да обновява стареещата тъкан.
Доказателство, че социалният стрес съкращава теломерите са получили изследователите от Ветеринарния университет във Виена. В този случай учените работили не с хора, а с папагали – оказва се, че при папагалите жако, които трябвало да живеят сами, теломерите са по-къси, отколкото при тези, които се намирали в компания на себеподобни.
Ако тези доста общителни птици са затворени сами, то в теломерния участък техните хромозоми се съкращават по-бързо. Връзката между недостига на общуване и теломерите вече е проверявана върху хора, а това е първото изследване, в което тази тема се анализира с животни.
Благодарение на сходно изследване наскоро стана ясно, че и самотата влияе негативно върху имунитета.
За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.