Саркофагът на древноегипетския фараон Рамзес II беше показан пред репортери в Париж при рядкото му пътуване извън Египет. Богато украсеният артефакт ще бъде изложен на публиката във френската столица до 6 септември.
Изложбата на Рамзес II е на обиколка, която включва САЩ и Австралия, но само Франция получава саркофага в знак на признание за помощта на френските учени, които помогнаха за спасяването на мумията от разлагане след предишно посещение в Париж през 1976 г. Франция разполага с 54 екипа по антиките, които работят в Египет – най-много от 25-те държави, които днес имат изследователски групи там.
Самата мумия този път е останала у дома, тъй като египетският закон вече забранява транспортирането на височайши мумии в чужбина.
Рамзес II, известен още като Рамзес Велики, управлява повече от 60 години през XIII в. пр.н.е. и ръководи големи военни завоевания и монументални строителни проекти, като същевременно намира време да стане баща на повече от 100 деца.
„Накратко, той е бил необикновен цар“, коментира научният съветник на изложбата Бенедикт Лойер пред АФП.
Боядисаният в жълто саркофаг от кедрово дърво, на който е изобразен легнал цар в ярки цветове със скръстени на гърдите ръце, държащ скиптър и камшик, всъщност не е оригиналният ковчег на Рамзес II. Надписите по стените на саркофага описват как тялото му е било премествано три пъти от 1070 г. пр.н.е., след като гробницата му в Долината на царете в Луксор е била ограбена от иманяри.
Мястото на последния му покой е открито почти три хилядолетия по-късно – през 1881 г., точно когато и то е ограбено.
Завладяващата изложба в Париж включва и множество статуи, маски и бижута от този период – общо над 180 предмета, както и 3D възстановка на една от битките на фараона срещу Хетската империя.
Египетските реликви винаги са хит за публиката – преди четири години около 1,4 млн. души посетиха изложбата за Тутанкамон в Париж. Новата изложба в Grande Halle de la Villette обещава да бъде още по-популярна, заявиха организаторите. Вече са продадени 145 000 билета, което е значително повече от броя на продадените билети преди откриването на изложбата за Тутанкамон.
„Рамзес II побеждава времето. Подобно на Тутанкамон, той стана безсмъртен“, каза Лойер.