Китай, САЩ

САЩ обявиха намеренията си да се оттеглят от 144-годишния пощенски договор, който според Белия дом позволява на Китай да превозва стоки на несправедливо ниски цени.

Съгласно договора орган на ООН определя по-ниски международни тарифи за пакети от определени държави, която мярка първоначално е предназначена за подкрепа на по-бедните нации.

Но САЩ твърдят, че отстъпките поставят американския бизнес в неизгодно положение.

Длъжностни лица заявиха, че се надяват, че съобщението за отказ ще доведе до оформяне на по-добра сделка.

„Търсим справедлива система“, каза старши служител на администрацията пред репортери. „Надяваме се, че в крайна сметка ще постигнем договорен резултат“.

Бизнес кореспондентът на Би Би Си в Азия Каришма Васуани казва, че стремежът да се излезе от договора е насочен към принуждаването на китайците да се откажат от статута на развиващите се държави, който са имали, когато за първи път влизат в договора през 1969 г.

Международните пощенски тарифи се управляват от Универсалния пощенски съюз (UPU), институция на Организацията на обединените нации, чиито корени могат да се проследят до края на XIX век.

Той субсидира доставки от развиващите се страни, като поставя по-високи ставки за по-богатите държави, включително САЩ.

Но Белият дом заяви, че Китай – основен глобален износител – сега е най-големият бенефициент на тази система.

САЩ искат промени в пощенския договор, за да позволят на страните да определят свои собствени цени за пратките с тегло под 2 кг. Вече им е разрешено да правят това за по-големи пакети.

Нарастването на международните онлайн пазарувания доведе до огромно увеличение на броя на малки пратки, изпратени чрез пощенската система.

Американските фирми казват, че може да струва значително повече за пускане на артикул в САЩ, отколкото за изпращане на същия продукт до САЩ от Китай.

Според специалисти намеренията на Вашингтон отразяват поредната стъпка от агресивния подход на Доналд Тръмп към търговията „Америка на първо място“, който доведе до наказателни мита за стоки на стойност стотици миарди, критика срещу съществуващи търговски договори и многонационални споразумения.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук