САЩ и Китай са близо до постигането на важна търговска сделка, с която и двете страни ще намалят митата, които вдигнаха заради търговската война.
Преговорите между двете страни постигнаха прогрес и финалното споразумение е близо, твърди „Уол Стрийт Джърнал”, цитирайки източници и от двете страни.
Сделката ще бъде много добре приета от финансовите пазари, които страдат заради търговския конфликт между двете най-големи икономики.
От вестника казват, че миналият месец във Вашингтон преговарящите са изгладили различията си, което значи, че официалната сделка може да бъде готова до края на март, когато американският президент Доналд Тръмп и китайският му колега Си Дзипин ще се срещнат в Европа.
Стресът обаче остава, тъй като споразумението може да доведе до сериозно недоволство заради отстъпките в него.
Според докладите китайците са се съгласили да намалят митата и правилата си за производството за земеделски стоки, химикали и автомобилни продукти. Китайските преговарящи е трябвало намалят митата за внос на коли под сегашните 15%, се казва още във вестника.
Този ход отговаря на множеството искания от страна на американския президент за намаляването на търговския дефицит на САЩ с Китай, като Пекин обещава да купува суровини от Америка, включително и природен газ.
Припомняме, че търговската война между двете държави започна миналата година, след като САЩ и Китай поставиха тарифи върху чуждите стоки на стойност милиарди долари.
САЩ първоначално заплашиха да увеличат тарифите за стоки на стойност 200 млрд. долара от 10% на 25 %, ако двете страни не успеят да постигнат споразумение до 1 март.
Но Тръмп изглежда напоследък по-гъвкав, тъй като преговарящите се срещат във Вашингтон за четвъртия кръг от преговорите.
В петък Тръмп не се е ангажирал с удължаване на срока, но отбелязва напредъка, включително за споразумение за валутна манипулация, чиито подробности не се оповестяват.
Вицепремиерът на Китай Лю Хе, който ръководи преговорите за китайците, заяви, че неговият екип е „готов“ за сделка.
Вашингтон иска Пекин да направи промени в икономическите си политики, които според него несправедливо облагодетелстват местните компании чрез субсидии и друга подкрепа.
Китай предложи да увеличи покупките на американски стоки, като соя и полупроводници – ход, който би могъл да намали търговския дефицит на САЩ, който е във вниманието на Тръмп.