оръжия

Трансферът на оръжия в периода 2014-2018г. се е увеличил със 7,8% в сравнение с периода 2009-2013г.

Това показват данните на Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ).

Петимата най-големи износители са Съединените щати, Русия, Франция, Германия и Китай. Заедно те съставляват 75% от общия износ на оръжия. Най-голям ръст на доставките на оръжия се отчита в  Близкия изток.

В топ 25 на държавите, които изнасят средства за защита са още: Великобритания, Израел, Италия, Украйна, Турция, Беларус, Финландия, Португалия и др.

износители
фиг. 1 Кои са 25-те държави, които изнасят най-много оръжия; източник: Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ)

РАЗЛИКАТА МЕЖДУ САЩ И ОСТАНАЛИТЕ

Американският износ на оръжия се е увеличил с 29% през последните 4 години, а общият им дял надхвърля 36 на сто. Разликата между Съединените щати и останалите държави, които изнасят оръжия обаче все повече се увеличава. Износът на големи оръжия в САЩ е с 75% по-висок от този в Русия през 2014—2018 г., докато през 2009—2013 г. той е бил само с 12% по-висок.

Най-голяма част американско оръжие е отишла в Близкия изток. Но САЩ изнася и за още 98 държави. В доставките са включени и модерни оръжия като бойни самолети, кораби с малък обсег на действие и балистични ракети, както и голям брой на управляеми бомби.

оръжия, износители, държави
фиг. 2 Глобалният дял на 10-те най-големи износителки на оръжие в световен план; източник: Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ)

Износът на оръжия не Русия е спаднал със 17% през последните 4 години, най-вече заради намаляването вноса на оръжия от Индия и Венецуела.

За същия период Франция е увеличила износи си с 43 на сто, а Германия – с 13%. Общо държавите членки на ЕС изнасят 27% от оръжията.

Малък брой страни извън Европа и Северна Америка са големи износители на оръжие, като Китай е най-големият от тях. Между 2004 и 2013г. китайският износ на оръжия се беше увеличил със 195%. На този фон ръстът от 2,7% през последните 4 години е незначителен.

Сред първенците по доставки на средства за защита и унищожение са Израел, Южна Корея и Турция, съответно с 60, 94 и 170%.

ВНОСЪТ В БЛИЗКИЯ ИЗТОК СЕ Е УДВОИЛ

Вносът на оръжия в държавите от Близкия изток се е увеличил с 87% през последните 4 години и представлява 35% от световния внос за периода 2014—2018 г.

Саудитска Арабия е най-големият вносител на оръжия в света през последните години, като той се е увеличил със 192%.

Вносът на средства за убийства в Египет, третият по големина вносител, се е утроил (206%).

оръжия, износители, държави
фиг. 3 Как се развива износът на оръжия от 1980 до 2018г.; източник: Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ)

В Израел също има огромен ръст – 354%, в Катар – 225%, в Ирак – 139%. Вносът на оръжие в Сирия обаче е намалял с 87%.

В доклада пише, че оръжията на САЩ, Великобритания и Франция са най-търсени в Персийския залив, където напрежението е широко разпространено.

Русия, Франция и Германия драстично са увеличили продажбите си на оръжия в Египет.

Иначе държавите от Азия и Океания са най-големите вносители на оръжия. Те са получили 40% от общия брой, макар че се отчита спад от 6,7% в сравнение с периода 2009-2013г. Топ пет държавите-вносители са Индия, Австралия, Китай, Южна Корея и Виетнам.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук