Македония, САЩ, НАТО

Вашата страна е достигнала исторически момент в дългото си и изпълнено с предизвикателства пътуване към евроатлантическото си бъдеще. По този път имахте своите препятствия и забавяния и се сблъскахте с предизвикателствата пред македонския език и идентичност, които са неразделна част от вашата същност като нация. Вие взехте трудни решения с очаквания за напредък и сега трябва да вземете още едно. Именно заради предизвикателствата, пред които сте се изправили, и тези, пред които може да се изправите в бъдеще, Съединените щати ви насърчават да продължите напред с настоящото предложение за присъединяване към ЕС.

Това написа в обръщение към обществеността американският посланик в Скопие Кейт Мари Бърнз, публикувано на интернет страницата на дипломатическото представителство.

В него тя подчерта, че „редица правителства и широката общественост в продължение на две десетилетия работят за присъединяване към ЕС“.

„Като съюзник, партньор и приятел, ние имаме личен интерес да осигурим вашето евроатлантическо бъдеще. От 2004 г. насам вървим заедно по този път, като изпълняваме програми и предоставяме помощ, целящи да ви помогнат да реализирате стремежите си както към НАТО, така и към ЕС. Вие постигнахте първото. Сега искаме да Ви осигурим ползите, които произтичат от активния процес на присъединяване, и правата, които Ви дава членството в ЕС.“

Тя подчерта, че присъединяването на РС Македония към ЕС ще направи страната по-силна. „Присъединяването към международна организация, а още по-малко участието в тези процеси, е трудна работа и е свързана с трудни решения. Вие вече знаете това; вие вече сте го правили. Но приемането на това предложение означава, че най-накрая ще имате място на масата за преговори за присъединяване. То поставя държавите – членки на ЕС, много от които са Ваши близки партньори и съюзници, в стаята заедно с Вас. Европейската комисия ще приеме вашите екипи в Брюксел и ще изпрати свои експерти тук, на място, които ще проведат процеса на проверка и ще станат свидетели на динамичното демократично общество, което съществува тук. След като започнете преговорите, ще разполагате с повече инструменти и, благодарение на новата методология, с по-ранен достъп до фондовете и програмите на ЕС, които ще можете да използвате, за да реализирате собствените си цели и да изградите бъдещето, което искате за себе си и за децата си. А щом сте в ЕС, ще имате равноправен глас в него, точно както в НАТО.“

Според американския дипломат, съдържащите се във френското предложение въпроси са технически и бяха предоставени без публичен дебат.

„Ние разбираме, че то не е това, което бихте изготвили, ако можехте едностранно да диктувате условията, но то признава македонския език и идентичност и ги защитава от по-нататъшни предизвикателства. Макар и да не е съвършено, предложението прави това, което е необходимо: защитава Вашите важни интереси и поставя началото на преговори и динамичен процес на проверка.“

Посланик Бърнз подчерта, че предложението е реално най-добрата възможност най-накрая страната да направи крачка напред по пътя към ЕС, като същевременно бъде укрепено правото на контрол върху собственото ѝ бъдеще.

„Изборът да продължите напред е ваше решение като суверенна нация – и ние знаем, че то е трудно. Но то ще продължи да бъде ваше решение през целия процес на присъединяване. На масата за преговори, ако смятате, че опасенията ви не се разглеждат, можете да направите различен избор. Трябва да направите първата стъпка, за да стигнете до втората.“

Американският посланик подчертава, че „демокрацията е свободата на избор“.

„Същността на приятелството е да подкрепяме избора, който правят нашите приятели, и да призоваваме за смелост в трудни времена. Като ваш приятел Съединените щати се надяват, че ще изберете това, което е най-добро за страната ви днес, но и за бъдещето“, се казва още в обръщението.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук