Съединените щати отправиха призив към държавите членки на Съвета за сигурност на ООН да накажат Иран заради „зловредно поведение“ в Близкия изток.
„Изправени сме пред държава, която постоянно нарушава резолюциите на СС и е абсолютно необходимо да предприемем необходимите мерки“, заяви Джонатан Коен, заместник-постоянният представител на САЩ в ООН, по време на среща, посветена на прилагането на ядрената сделка от 2015 година.
Той призова държавите от Съвета за сигурност да се присъединят към нас в налагането на санкции, които имат за цел преустановяване „зловредните действия” на Иран в региона.
Думите на американския представител контрастират със заключенията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), която на 24-ти май тази година за 11-ти пореден път официално съобщи, че Техеран изцяло изпълнява поетите ангажименти.
В своето изявление Коен отново обвини Иран, че в нарушение на международното оръжейно ембарго снабдява с ракети бунтовниците хути в Йемен.
От своя страна посланикът на ЕС в ООН Жоао Вале де Алмейда каза, че разрушаването на подобно работещо споразумение „няма да ни постави в по-добра позиция за бъдещи преговори“ по въпроси като действията на Техеран в Близкия Изток или ракетната програма.
Посланикът на Франция в международната организация Франсоа Делатре се присъедини към позицията на Алмейда като допълни, че „разпадането на подобно значимо постижение представлява сериозна стъпка назад за региона, за политиката за неразпространение на атомно оръжие, както и за сигурността на всички ни и ще доведе до сериозни последици.
По повод изказването на американския представител в ООН президентът на Иран Хасан Рохани обеща да запази националното достойнство на страната си от външен политически натиск и заяви, че при необходимост, „ще постави САЩ на колене”.
„Ние няма да отстъпим и ще запазим нашето национално и историческо достойнство пред лицето на САЩ“, каза Рохани.
Той изложи и икономическите планове на правителството, определяйки като ключови направления борбата с бедността, създаването на работни места и развитието на производството.
На 26 май Рохани заяви, че Иран настоява за правото си на мирно използване на атома, дадено му от резолюция 2231 от СС на ООН.
Той добави, че международната общност признава незаконния характер на излизането от САЩ ядрената сделка.
На 8 май президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви излизането на страната от Съвместния всеобхватен план за действие – сделка, ограничаваща ядрените разработки на Иран в замяна на отмяна на санкциите на СС на ООН и едностранните ограничителни мерки, въведени от САЩ и ЕС.
Тръмп, освен това, се зарече не само да върне старите, но и да въведе нови санкции срещу Иран.