Вашингтон възнамерява скоро да премести около 1000 американски войници от Германия в Румъния и още 2000 от САЩ в Германия и Полша. Това съобщи военният прессекретар на САЩ Джон Кърби в официално изявление по темата.
Въпреки че преди две седмици медиите споменаваха и името на България към страните, в които ще бъдат разположени чуждестранни войски, след официалната позиция на премиера и министъра на отбраната това се промени. През изминалата седмица Кирил Петков и Стефан Янев заявиха, че българската отбранителна стратегия ще бъде концентрирана върху българската армия. Страната ни е готова да приеме чуждестранни войски от НАТО, но условието е България да бъде рамкова държава и командването да бъде българско.
„Настоящата ситуация изисква да засилим възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО. Президентът на САЩ Джо Байдън даде ясно да се разбере, че САЩ ще реагират на нарастващата заплаха за европейската сигурност и стабилност. Ангажиментът ни към член 5 от Северноатлантическия договор и колективната сигурност остава непоколебим. Като част от този ангажимент и за да се подготвят за редица неочаквани ситуации, САЩ скоро ще разположат допълнителни сили в Румъния, Полша и Германия“, каза той.
Член 5 от Северноатлантическия договор, подписан във Вашингтон през 1949 г., предвижда колективен отговор в случай на „въоръжено нападение срещу една или повече“ държави-членки на НАТО.
„Искам ясно да заявя, че това не са постоянни мерки. Тези стъпки се предприемат в отговор на настоящата ситуация със сигурността. Освен това тези сили няма да воюват в Украйна. Те ще осигурят надеждна защита на нашите съюзници в НАТО“, подчерта Кърби.
Планът за предислокация
„Нека ви го обясня в три стъпки. Първо, 1000 войници, които сега се намират в Германия, ще бъдат преместени в Румъния през следващите дни“, заяви говорителят на Пентагона. „Те ще подсилят приблизително 900-те американски военнослужещи, които в момента се намират в Румъния“, добави говорителят на отбраната на САЩ, като увери, че преди това е било получено искане за това от румънските власти.
„Второ, през следващите няколко дни ще преместим около 2000 допълнителни военнослужещи от САЩ в Европа“, каза той. „Тези сили ще бъдат разположени в Полша и Германия“, уточни Кърби. Според данните, публикувани от Пентагона, 1700 военнослужещи ще бъдат разположени в Полша, а около 300 – в Германия.
„Не е изненадващо, че работим в тясно сътрудничество с нашите полски и германски съюзници, за да подготвим това разполагане“, каза той. „Отново повтарям, че това не са постоянни стъпки. Реагираме на настоящите условия и ще коригираме позицията на силите си в зависимост от промените в ситуацията“, подчерта Кърби.
Третата стъпка, заяви Кърби, е, че тези сили са отделни и допълнителни към 8500-те американски сили, които са в повишена готовност, както обявих миналата седмица. Тези 8500 души в момента не са разгърнати, но все още са на разположение за пренасочване.
Той уточни, че преместването на войските ще се извършва под командването на САЩ, а не на НАТО.
„Войските, за които говоря днес, ще бъдат под командването на САЩ“, отговори той на съответния въпрос. „Но в случая с Румъния, знаем, че Франция се готви да изпрати войски там, ще намерим начин да допълним това военно присъствие в пълна консултация с Румъния“.
Възможност за нови подкрепления
Американските власти не изключват възможността в бъдеще да прехвърлят допълнителни подкрепления в Европа в допълнение към тези, които ще бъдат изпратени през следващите дни, заявиха от Пентагона.
„Възнамеряваме непрекъснато да следим ситуацията в региона и да се консултираме с нашите съюзници и партньори. Ако сметнем за необходимо да повишим готовността с допълнителни сили, ще го направим. Ако смятаме, че трябва да изпратим повече сили в някоя от страните от източния фланг на НАТО, ще направим това след пълна консултация с НАТО и конкретните съюзници и партньори“, заяви говорителят.
САЩ не са обявили колко още военнослужещи могат да бъдат временно разположени в Европа. Не става дума обаче за 8500-те военнослужещи, които по-рано бяха поставени в състояние на повишена готовност за евентуално разполагане в Европа като част от контингента на НАТО, а за сили извън него.
Път за деескалация
Американските власти не смятат военния конфликт в Украйна за неизбежен и ще се стремят към дипломатическо уреждане и деескалация, заявиха от Пентагона.
„Не знаем дали Русия е взела окончателно решение за по-нататъшно нахлуване в Украйна, но е ясно, че съществува тази възможност. Министерството на отбраната на САЩ ще продължи да подкрепя дипломатическите усилия на Белия дом и Държавния департамент за постигане на споразумение. Не смятаме, че конфликтът е неизбежен“, каза Кърби.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини