САЩ, Сирия

Американският президент Доналд Тръмп най-накрая се съгласи да остави войски в Североизточна Сирия, надявайки се да убеди европейците, да се присъединят към силите за наблюдение, за да защитят кюрдските си съюзници.

Само няколко седмици след изненадващото изявление на Доналд Тръмп за изтеглянето на американските войски, Белият дом заяви, че САЩ ще поддържат около 200 войници в Сирия, тъй като групировката на Ислямска държава (ИС) е на път да бъде победена в последния си сирийски анклав.

„Малка мироопазваща група от около 200 войници ще остане в Сирия за известно време“, каза говорителката на Белия дом Сара Сандърс, без да дава повече подробности.

Това съобщение идва след телефонен разговор между Доналд Тръмп и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган.

Републиканският сенатор Линдзи Греъм, който публично се противопостави на пълното военно оттегляне от Сирия, поздрави за решението американския президент, който „коригира политиката си“.

„Това е много добър план,“ каза Греъм, който се застъпваше за тази идея през последните дни, включително на конференцията за сигурност в Мюнхен миналата седмица. „Тези 200 войници вероятно ще привлекат 1000 европейци“.

„Хиляди европейци са били убити от бойци на „Ислямска държава“ в Европа,“ каза сенаторът, като преувеличава броя на жертвите, приписвани на атаките на „Ислямска държава“ в Европа. „Сега задачата е на Европа – 80% от операцията трябва да бъде европейска и може би 20% за нас.“

Според данните на Глобалния индекс на тероризма, тероризмът е убил около 700 души в Европа от 2014 г. насам, годината от провъзгласяването на „Ислямска държава“ на нейния „халифат“ над широка територията в Сирия и Ирак.

Но следвайки издигнатия от него лозунг „Америка над всичко“, Тръмп желае да изтегли американските войски от Сирия и Афганистан.

Действащият министър на отбраната на САЩ Патрик Шанахан се бореше миналата седмица да убеди своите коалиционни партньори да формират „сили за наблюдение“ в североизточна Сирия, след като американските военни се оттеглят.

Самият Греъм го укори за приемането без обсъждане на пълното военно изтегляне от Сирия.

„Това е най-глупавата идея, която някога съм чувал“, възкликна влиятелният сенатор.

Целта е двустранна: да се поддържа антитерористичната дейност, за да се избегне възобновяването на „Ислямска държава“ от една страна, но от друга да не бъдат изоставени на съдбата кюрдите от Сирийските демократични сили, които воюваха на сирийска почва срещу „Ислямска държава“, с подкрепата на коалицията, в случай че Турция заплаши да атакува.

„Нуждаем се от буферна зона между Турция и демократичните сили“, каза Греъм. „Ние не искаме да приключваме една война и да започваме друга“.

В Мюнхен идеята за тази зона за сигурност беше приветствана от европейците, които бяха изненадани от едностранното решение на Тръмп да се оттегли от Сирия.

„Напълно е неприемливо да имаме французи на територията, без американци“, заявява пред АФП френски източник.

Анонимен военен представител заяви, че не е известен точният брой американски войници, които ще участват, както и състава, но целта е да се създаде „сила, която може да направи нещата възможни“.

Очаква се оттеглянето на американските войски от Сирия да започне през следващите седмици, след като „Ислямска държава“ е на път да бъде победена в Сирия.

Освен 200-те военни в североизточната част на САЩ, Вашингтон планира да запази присъствието си в американската база в Ал-Танф, в южната част на страната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук