Съединените щати ще „засилят военното си присъствие в Европа“, за да може НАТО „да реагира на заплахи, които идват от всички посоки и във всички сфери – по суша, въздух и вода“, заяви днес американският президент Джо Байдън на срещата на НАТО в Мадрид, предаде Франс прес.
Байдън, който се срещна с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че САЩ ще засилят военното си присъствие и отбранителните си способности в Испания, Полша, Румъния, балтийските страни, Обединеното кралство, Германия и Италия.
Допълнителните сили включват:
- Увеличаване на флота от американски военноморски разрушители от четири на шест в Рота, Испания.
- Постоянен щаб на 5-ти армейски корпус в Полша.
- „Допълнителна ротационна бригада“ в Румъния, състояща се от „3000 военни и още 2000 души личен състав“.
- Засилено ротационно разгръщане в балтийските страни.
- Две допълнителни ескадрили на стелт изтребители F-35 във Великобритания.
- „Допълнителни способности за противовъздушна отбрана и други способности в Германия и в Италия“.
„Заедно с нашите съюзници ще се уверим, че НАТО е готова да посрещне заплахите от всички посоки във всички области“, заяви Байдън.
„В момент, в който Путин разруши мира в Европа и атакува самите догми на реда, основан на правила. Съединените щати и нашите съюзници ще се активизираме“, каза той.
„Ще се активизираме, доказвайки, че сега НАТО е по-необходим, отколкото някога е бил, и е важен, както никога досега.“
Позовавайки се на единството на НАТО относно приемането на молбите на неутралните досега Финландия и Швеция за присъединяване към алианса, Байдън заяви, че стратегията на Путин за нахлуване в Украйна се е обърнала срещу него.
„Точно това той не искаше, но точно това трябва да се направи, за да се гарантира сигурността на Европа“, каза Байдън.
Столтенберг коментира, че разширяването на НАТО е „обратното“ на това, на което се е надявал Путин.
Припомняме, че генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи в понеделник новината, че на форума алиансът ще вземе решение за увеличаване на числеността на силите си за бързо реагиране почти осемкратно от сегашните 40 000 до 300 000 военни. Увеличаването на числеността на силите за бързо реагиране и допълнителното укрепване на източния фланг, ще бъдат според Столтенберг част от „най-голямото преустройство на колективната отбрана и възпиране от Студената война насам“.