Александър Андреев
на снимката: новият председател на ЦИК Александър Андреев

Парламентът избра Александър Андреев за председател на Централната избирателна комисия.

Кандидатурата на досегашния говорител и член на комисията подкрепиха 119 народни представители, а 54 гласуваха „против“.

Предложението той да заеме поста формално дойде от Федерацията на независимите студентски дружества, но бе припознато от парламентарната група на ГЕРБ. Останалите партии в парламента не се възползваха от правото си да излъчат кандидатура за заместник на подалата оставка Стефка Стоева, с което на практика Андреев остана единственият участник в състезанието.

В миналия мандат на избирателната комисия Александър Андреев е участвал в работата ѝ по предложение на БСП.

Против кандидатурата му гласуваха единствено депутатите от левицата, както и отделилите се от нея наскоро шестима души.

„Трябват ни 10 хил. машини, а сроковете ни притискат“, обяви по време на дебатите Надя Клисурска, според която новоизбраният председател не дава категоричен отговор на това дали машинният вот у нас трябва да се обезпечи със закупуване или наемане на технически устройства.

Според нея той се крие зад колективната отговорност на комисията, която приема решения с две трети мнозинство.

От ДПС обявиха, че подкрепят избора на Андреев, защото алтернативата да няма избран председател гарантира хаос в този важен държавен орган. Според тях обаче ЦИК няма да успее да се справи с прехвърлената ѝ отговорност за обезпечаване на машинния вот, тъй като не разполага със сгради, с достатъчна работна площ, както и достатъчно професионална администрация.

„Стоварването на отговорността на друг е присъщо на случайно попадналите във властта“, разкритикува управляващите лидерът на партията Мустафа Карадайъ.

По-късно от БСП поискаха и конкретни отговори на няколко въпроса, адресирани към Александър Андреев.

„Има ли нужда от още промени в Изборния кодекс? Колко точно машини ще вземе ЦИК? Те ще се наемат или купуват? Колко ще струва това на бюджета?“ – попита лидерът на левицата Корнелия Нинова, която подчерта: „Изборът на председател не е просто едно кадрово решение, той е цялостен процес, необходим за прозрачни и честни избори“.

Изборът на нов председател стана само ден след като парламентът окончателно одобри промените в Изборния кодекс, прехвърлящи изцяло отговорността на ЦИК да вземе решение дали да закупи или да наеме машините за гласуване, каквито трябва да има във всяка секция с над 300 избиратели на следващото гласуване за нов парламент.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук