СЕМ почти се разграничи от циничните намеци на шефката си Соня Момчилова за клането в киевското предградие Буча през 2022 г. Но го направи недостатъчно категорично и ясно, а безименно и индиректно – чрез кратко съобщение на сайта си, без имена и подписи на членовете.
Така медийният регулатор остави неприятното впечатление, че се опитва с уж твърди думи да замаже очите на публиката и всичко да си върви, както досега.
„Съветът за електронни медии категорично не споделя каквито и да е внушения, свързани с отричането на зверствата в Буча“, започва официалната позиция на СЕМ, измъдрена 2 дни след изцепката на председателката си.
„Става дума за чудовищен акт на мъчения и убийства на цивилни граждани, заради отразяването на които СЕМ се сезира преди повече от година“, обясняват се от медийния регулатор. И допълват, че по повод войната в Украйна „са осъществили множество наблюдения на програми на радио- и телевизионни оператори за спазването на Закона за радиото и телевизията“, сякаш от това е произлязло нещо позитивно.
„Налице са вече образувани административнонаказателни производства и са наложени имуществени санкции на доставчици, които отричат жестокостите на войната“, посочват още от СЕМ.
И нито дума коментар по факта, че именно началничката им Соня Момчилова отрича жестокостите на руската армия във войната; нито дали тя има нещо общо с днешната им „официална“ позиция; нито дали тя ще понесе някакви санкции, след като не е „доставчик“, а обикновен шеф на СЕМ.
Припомняме, че в понеделник председателката Момчилова (която съвсем случайно е от квотата на президента Радев в медийния регулатор) заяви в предаването „Контракоментар“ на Асен Генов в YouTUBE, че освен руска пропаганда, в българските медии се наблюдава и „пропаганда в обратна посока“. За пример даде публикации „за заболяване на Путин, че бил умрял, за Буча и тъй нататък.“
Посолствата на Украйна и САЩ обаче реагираха на коментара на Момчилова доста по-остро и публикуваха свои категорични позиции.
Украинското заяви, че счита за неприемливи и манипулативни изявленията на Соня Момчилова по повод Бучанската трагедия:
„Категорично настояваме, че е недопустимо изопачаването на фактите в условията на широкомащабната въоръжена агресия на русия срещу Украйна. Трагедията в Буча беше призната от международната общност с приемането на декларация, към която Република България официално се присъедини през април 2023 г. След деокупацията на Буча през пролетта на 2022 г. международните експерти регистрираха 1400 убийства (включително 37 деца), множество факти на изнасилвания, мъчения и други военни престъпления. Към момента се разследват почти 11 000 военни престъпления в Киевска област. Като цяло, в рамките на дейността на Международния наказателен съд и Специалния трибунал за разследване на престъпленията на руското политическо ръководство срещу Украйна са събрани доказателства за 96 000 военни престъпления, както и разрушения на важна гражданска инфраструктура (повече от 100 000 обекта). Посолството на Украйна очаква от Съвета за електронни медии и съответните български институции опровержение и взимане на необходимите мерки за реагирането във връзка с опасните и подвеждащи твърдения, касаещи зверствата на руските окупатори в Буча, което противоречи на официалната позиция на Република България като държава-членка на ЕС и НАТО“, написаха от посолството на Украйна.
Посолството на САЩ пък заяви: „Машината за дезинформация на Кремъл се задвижва с пълна скорост, като отрича Русия да е атакувала цивилни. Когато украинските сили освободиха град Буча, те откриха, че там е имало клане. Стотици мъже, жени и деца са убити безразборно от руските сили. Тези действия са част от кампания на широко разпространено и систематично насилие срещу цивилни граждани. Не се заблуждавайте от лъжите!“, призоваха американците.
Соня Момчилова, по-известна доскоро като текстописец на чалга парчето на Слави Трифонов „Ще ти скъсам г*за“, не за пръв път се показва като привърженик на путинската кауза. В свои интервюта тя оспорва позицията на българските журналисти, които с пълно основание са на страната на Украйна в пълномащабната агресия на Русия срещу територията й.
Колегите й в СЕМ – Пролет Велкова и Симона Велева, поискаха оставката й заради разпространяване на „антидемократична пропаганда“ и „кремълски опорни точки“. Искането им обаче не бе прието, като против гласуваха Момчилова, другата членка на СЕМ от квотата на Радев – Габриела Наплатанова, и Галина Георгиева от квотата на ГЕРБ.
Още вътрешнополитически новини – четете тук