Джо Байдън

Апелативен съд в САЩ отхвърли искането на конгресмен от републиканците да бъде позволено на вицепрезидента Майк Пенс да отмени победата на Джо Байдън в полза на действащия държавен глава Доналд Тръмп. Според закона на 6 януари Конгресът официално да преброи гласовете от избирателната колегия, които след вота на 3 ноември са 306 срещу 232 в полза на Байдън.

В същото време 11 сенатори републиканци оспорват този резултат. Те искат отлагане на гласуването в Конгреса, което утвърждава победата на Байдън, с 10 дни, за да може комисия да разследва твърденията за изборни измами, съобщава Би Би Си.

11-те сенатори са водени от Тед Круз и искат да се направи ревизия на твърденията за измама по време на изборите.

Този ход не се очаква да успее, тъй като се очаква повечето сенатори да подкрепят  Байдън при гласуването на 6 януари.

Президентът Доналд Тръмп отказа да признае резултатите от вота като многократно твърдеше, че  вотът е измама, без да предостави никакви доказателства, припомня Би Би Си.

Неговите правни усилия за отмяна на резултатите бяха отхвърлени по съдебен ред от няколко съдилища. Той има само една малка победа за малък брой пощенски бюлетини в Пенсилвания, един от щатите, които Байдън спечели.

Вицепрезидентът Майк Пенс спря да повтаря твърденията на  Тръмп за измама по време на изборите. Но в събота шефът на кабинета му Марк Шорт каза, че  Пенс „приветства“ последното усилие на депутатите да направят възражение на 6 януари.

На този ден трябва да се проведе заседание на Конгреса, за да се удостовери решението на Изборния колеж на САЩ. Колежът стигна до заключението, че  Байдън е спечелил изборите с 306 на 232 електорални гласа. Това трябва да бъде потвърдено от Конгреса в това, което обикновено е проста процедура.

В края на процеса вицепрезидентът Пенс – в качеството си на председател на Сената – ще бъде оставен да обяви  Байдън за победител.

След това – на 20 януари- Байдън и неговият вицепрезидент Камала Харис ще положат клетва на 20 януари.

Какво искат подкрепящите Тръмп?

В изявление 11-те сенатори, ръководени от сенатора от Тексас Тед Круз, заявиха, че изборите през ноември „са съдържали безпрецедентни твърдения за измами на избиратели, нарушения и слабо прилагане на изборния закон и други нередности при гласуването“. Разследване от федералното министерство на правосъдието  не откри доказателства в подкрепа на твърдения за измама, допълва Би Би Си.

Сенаторите се позовават на прецедент от 1877 година. Тогава е бил сформиран двупартиен комитет, който да проведе разследване, след оспорване на резултатите от страна и на двете партии в три щата. Сега сенаторите призоваха Конгреса да назначи по подобен начин комисия, която да направи спешен 10-дневен одит на изборите в оспорваните щати.

„След приключване отделните щати ще оценят констатациите на комисията и могат да свикат специална законодателна сесия, за да удостоверят промяна в своя вот, ако е необходимо“, твърдят съюзниците на Тръмп.

Ходът им е отделен от този на сенатора на Мисури Джош Хоули, който също заяви, че ще отхвърли резултата от Изборния колеж поради опасения относно почтеността на изборите. Група републиканци в долната камара на Конгреса, Камарата на представителите, също планира да оспори резултатите от изборите.

С действията над десестте републикански сенатори, които сега планират да оспорят резултатите от изборите в Конгреса, става ясно, че сърцето на партията продължава да подкрепя Доналд Тръмп в усилията му да отмени загубата си на изборите.

Усилията ще бъдат напразни, като се има предвид демократичното мнозинство в Камарата на представителите, но целта на много от тези политици не е да извършат чудодейно обръщане на съдбата за президента. Основната цел е да демонстрират лоялност към Тръмп. Те се обзалагат, че пътят към успеха в Републиканската партия ще продължи да върви чрез досегашния президент и неговите поддръжници, чиято подкрепа може да бъде безценна за сенатори с президентски амбиции, като Тед Круз от Тексас или Джош Хоули от Мисури, напомня Би Би Си.

Това не е първият път, когато членовете на Конгреса, недоволни от резултата от президентските избори, възразяват по време на пръв поглед формалната церемония по потвърждаване на решението на Изборния колеж. Това обаче ще бъде най-големият подобен бунт от близо век и половина.

Какво ще се случи на 6 януари?

Възраженията за преброяване на избори, одобрени от член на Камарата на представителите и член на Сената, трябва да бъдат разгледани от депутатите в двучасов дебат, последван от гласуване.

Но за да бъдат отхвърлени електоралните гласове, мнозинството в двете камари трябва да подкрепи възражението. Този сценарий се смята за почти невъзможен, тъй като демократите държат мнозинство в Камарата, а някои републиканци в Сената вече заявиха, че няма да оспорват резултатите.

Най-изявените републиканци заявиха, че ролята на Сената в удостоверяването на изборите е до голяма степен церемониална и не трябва да бъде възможност за по-нататъшен продължителен дебат за резултата.

Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл вече призна победата на Байдън и помоли другите републиканци да не възразяват.

Сенаторът от Юта Мит Ромни, единственият републиканец, който гласува за импийчмънта на Тръмп миналата година, също критикува ходовете за отмяна на изборите.

Лагерът на Байдън не отговори на последния ход за възражение срещу изборния резултат.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук