- Американски учени допускат, че направените термоснимки на основния ядрен завод в Пхенян показват повече от очакваното количество складиран плутоний.
- От снимките още става ясно, че в Йонгбион има центрофуги за обогатяване на уран.
- Други разкрития за случващото се в Северна Корея, будят сериозни притеснения.
Термоснимки на основния ядрен завод в Пхенян разкриват, че има вероятност там да е обогатено по-голямо количество плутоний, отколкото по-рано. То може да послужи за увеличаване на запасите от ядрено оръжие в страната, предупреждават американски учени.
Анализът е извършен от мозъчния тръст „Север 38“, американски проект за набlюдение на Северна Корея. Използвани са сателитни изображения на радио-химичната лаборатория в завода за обогатяване на уран в Йонгбион, в продължение на 10 месеца (от септември 2016-та до юни 2017-та).
Учените смятат, че снимките още разкриват, че има вероятност Северна Корея да увеличава запасите си от ядрено оръжие.
Според „Север 38“, от скоро има индикации, че експерименталния реактор за „лека вода“ на страната, също е източник на опасност.
„Ройтерс“ получи копие от доклада малко преди да бъде разпространен.
Снимките на радио-химичната лаборатория показват, че се прилагат поне два цикъла при обогатяване на уран, за които преди не се е знаело. По този начин Северна Корея може да произведе неопределено количество плутоний, който да послужи за увеличаване на запасите й от ядрено оръжие. Това е много притеснително за властите във Вашингтон, които гледат на Пхенян като на заплаха за световната сигурност.
Не е уточнено дали регистрираната термоактивност в ядрения завод е в резултат на обогатяването на уран или на съхранението му.
Термомоделите на тритиевия изотоп на завода показват, че не се касае за производство на тритий, който е основен елемент за направата на водородно оръжие.
Северна Корея произвежда атомни бомби, които съдържат уран и плутоний и досега са тествани пет такива. Властите и експертите твърдят, че в скоро време се очаква шести опит, въпреки инициираната кампания от САЩ и международната общност срещу ядрената програма на Пхенян.
Страната обяви, че през януари 2016-та е тествала водородна бомба, но експертите са скептични.
Северна Корея полага усилия за създаването ядрена ракета, която да удари САЩ. Миналата седмица направиха първия опит с интерконтинентална балистична ракета и според експертите, тя може да достигне до бреговете на Аляска и части от северозападното тихоокеанско крайбрежие на САЩ.
През април експертите от „Север 38“ изчислиха, че Северна Корея вероятно разполага с около 20 ядрени бомби и е в състояние да произвежда по една всеки месец.
Според доклад на живеещия в САЩ ядрен специалист Зигфрид Хекер, Северна Корея разполага със запаси между 32 и 54 кг. плутоний, достатъчни за 6 – 8 бомби.