Мария Шарапова отпадна на 1/8-финалите на тазгодишния US Open, след като допусна обрат срещу Анастасия Севастова 7:5, 4:6, 2:6. Рускинята започна силно, но постепенно движението ѝ стана по-лошо, увеличиха се грешките и се натрупа умора, докато опонентката ѝ ставаше все по уверена и заслужено постигна най-голямата победа в кариерата си.

Мария Шарапова срещу Анастасия Севастова

Форхендите на бившата №1 разхождаха Севастова и я пращаха далеч зад основната линия, което даваше възможност на рускинята да се разпорежда както пожелае. 17-ата в света опитваше да варира дължината на ударите си и да сменя темпото, като така целеше да наруши ритъма на опонентката си.

При 15:30 в четвъртия гейм Анастасия сбърка в опит да играе къса, а на първия брейкбол остана безпомощна срещу мощния бекхенд по правата на Маша – 3:1. Шарапова сервираше за затвърждаване и поведе 40:30, но в следващото разиграване направи нескопосан дроп шот, който стана лесна плячка за съперничката ѝ. Маша отрази и топка за рибрейк благодарение на сервиса си, а накрая затвори частта – 4:1.

До осмия гейм обаче 5-кратната шампионка от Големия шлем изгуби преднината си и трябваше отново да извърви пътя, който да я отведе в печеливша позиция. Първата стъпка бе да затвори подаването си за 6:5, а после поведе 40:15 от посрещане и изстреля ретур уинър – 7:5.

Севастова извади сервис гейм от 30:40, за да изравни на 1:1 във втория сет, а после реализира брейк. Грешките на Шарапова зачестиха и това повлия на увереността ѝ, докато 17-ата в света заигра далеч по-добре.

В осмия гейм Шарапова поведе 40:30 от посрещане, но опонентката ѝ заличи брейкбола с отличен начален удар. 146-ата в света пропусна и нова възможност и опонентката ѝ се доближи до изравняване на сетовете – 3:5. Севастова сервираше при 5:4, поведе 40:30, а на сетбола опонентката ѝ прати ретур в аут – 6:4.

Маша изостана 0:2 в третия сет, а при 0:30 в третия гейм пробва къса, която обаче се заби в мрежата. На брейкбола рускинята сбърка бекхенд, а непредизвиканите ѝ грешки вече наброяваха 41.

Надеждите останаха живи, когато в четвъртия гейм Севастова изостана 15:40 и направи двойна грешка – 3:1. В седмия гейм при 30:30 обаче Анастасия игра неспасяема къса и заслужи скрит мачбол, който материализира – 5:2. При този резултат сервираше за победата и изпусна два поредни мачбола – дюс. После пропусна и нов шанс, но от четвърти опит постигна най-голямата победа в кариерата си.

Следващата съперничка на победителката е Слоун Стивънс, която отстрани Юлия Гьоргес 6:3, 3:6, 6:1.