Шолц и Макрон
Снимка: БТА

Германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон призовават в съвместен коментар за в.„Файненшъл таймс“ да бъдат положени сериозни усилия за подобряване на конкурентоспособността на Европейския съюз.

Ето за какво призоваха двамата лидери:

„След няколко седмици ние, европейците, ще започнем да определяме програмата за следващия мандат в ЕС. Поглеждайки назад към предизвикателствата през последните пет години – като пандемията, продължаващата руска агресивна война срещу Украйна или все увеличаващите се геополитически промени, става ясно следното: Европа преживява историческа повратна точка. Не можем да приемаме за даденост основите, върху които сме изградили нашия европейски начин на живот и ролята си в света. Нашата Европа е смъртна и трябва да се стремим да отговорим на предизвикателствата.

Укрепването на глобална конкурентоспособност и подобряването на нашата устойчивост, като същевременно изпълним Зелената сделка и направим цифровия преход успешен, е в основата на отговора на тези предизвикателства. За тази цел, днес, Франция и Германия предлагат нов тласък за конкурентоспособност за следващия мандат на ЕС.

Европа трябва да процъфтява като силен промишлен и технологичен лидер от световна класа, като в същото време изпълнява амбицията ни да превърнем ЕС в първия климатично неутрален континент. Можем да оползотворим потенциала на зеления и цифровия преход за развитие на пазарите, индустриите и работните места.

За да изпълним тези общи амбиции, Германия и Франция са убедени, че ЕС се нуждае от повече иновации, по-голям единен пазар, повече инвестиции, повече равни условия и по-малко бюрокрация.

Заедно ще се застъпим за укрепване на суверенитета на ЕС и намаляване на критичните зависимости, като същевременно надграждаме върху успешното изпълнение на дневния ред, разработен след срещата на върха във Версай през март 2022 г. С амбициозна индустриална политика можем да дадем възможност за разработване и внедряване на ключови технологии, като изкуствен интелект, квантови технологии, космос, 5G/6G, биотехнологии, нулеви емисии, мобилност и много други. Трябва да използваме напълно и значително да ускорим съществуващите инструменти на ЕС – от важни проекти с общ европейски интерес до обществените поръчки. трябва да вземем предвид по-стратегически подход в съответните сектори и да модернизираме правилата за конкуренция с оглед на глобалната конкурентоспособност.

Ние призоваваме за укрепване на технологичния капацитет на ЕС чрез насърчаване на авангардни изследвания и иновации, както и необходимите инфраструктури, включително по отношение на изкуствения интелект и здравеопазването.

Едно от най-големите конкурентни предимства на Европа е единният пазар, който позволява на предприятията да разработват иновативни продукти и услуги, да растат и да се конкурират, като същевременно гарантират високи стандарти. Трябва да извлечем пълната полза от него с модернизиран единен пазар, намаляване на фрагментацията и бариерите, насърчаване на свързаността, повишаване на уменията, насърчаване на мобилността и сближаването.

Ние призоваваме за амбициозна програма за намаляване на бюрокрацията, за постигане на по-опростени и по-бързи административни процедури, за намаляване на бюрократичните тежести за предприятия от всякакъв размер. Приветстваме инициативата на Европейската комисия за намаляване на задълженията за отчетност за нашите компании с 25 процента. Това обещание трябва да се изпълни със специално законодателство. Принципите на субсидиарност и пропорционалност също се нуждаят от ново начало.

Съвместно ще подкрепим амбициозна, стабилна, отворена и устойчива европейска търговска политика, която позволява справедливи търговски споразумения и насърчава интересите на ЕС, създава реципрочни възможности за достъп до пазара и ясни условия на равнопоставеност с нашите търговски партньори. ЕС трябва да остане защитник на основаната на правила многостранна търговска система и да действа по принципите за лоялна конкуренция.

Ще декарбонизираме напълно нашите енергийни системи. И ще постигнем това в един напълно интегриран и взаимносвързан пазар, като същевременно зачитаме националния избор за съответния енергиен микс. Това е европейският път — и той ще увеличи устойчивостта, сигурността на доставките и ще осигури повече суверенитет.

И накрая колективните ни инвестиционни усилия, както частни, така и публични, трябва да отговарят на нашите амбиции. Трябва да отключим пълния потенциал на  капиталовите пазари. Твърде много компании, които искат да финансират, се отправят към другата страна на Атлантика. Твърде много европейски спестявания се инвестират в чужбина, вместо в най-обещаващите стартиращи и разширяващи се предприятия в Европа. За да мобилизираме необходимите инвестиции, трябва да се заемем сериозно с един европейски финансов пазар интегриран с банковия съюз, да се справим с фрагментацията и да гарантираме глобалната конкурентоспособност на европейския финансов сектор.

Правейки това, ще трябва да стартираме отново европейския пазар на секюритизация, да подобрим конвергенцията и ефективността на надзора на капиталовите пазари в целия свят.

  • Автори: президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Олаф Шолц
  • Изявлението е публикувано във „Файненшъл Таймс“. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук