България ще има достъп до Единния портал за издаване на Шенгенски визи, въпреки че все още очаква решението за своето присъединяване към Шенгенското пространство. Това става възможно благодарение на постигнатото споразумение между Европейския парламент, Съвета и Комисията относно дигитализацията на визовите процедури в ЕС, съобщиха от пресофиса на евродепутата от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев, цитирани от БТА.
Радев е докладчик от страна на Европейската народна партия в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент.
Това споразумение (което трябва официално да бъде одобрено, преди да влезе в сила) ще позволи на повечето от кандидатите за виза за Шенген да извършват необходимите постъпки онлайн, в единен интернет сайт, вместо в консулска служба. Ще се издава дигитална виза под формата на баркод. Кандидатите за виза вече ще трябва да се явяват лично в консулските служби само ако искат шенгенска виза за първи път, ако биометричните им данни не са валидни или ако имат нов паспорт.
Законодателното предложение цели да модернизира, опрости и хармонизира процеса на издаване на визи чрез цифровизиране на процедурата и създаване на европейска онлайн платформа за кандидатстване за виза. По силата на новите правила визовите стикери ще бъдат заменени от визи в цифров формат под формата на 2D баркод, подписани криптографски.
Според Емил Радев така ще се намали рискът от измами, фалшификации или кражби на визови стикери и ще се улесни процеса на проверка на границата.
За хората, които пътуват, ефектът ще бъде осезателен. Макар обработката на визи да е вече частично дигитализирана, тъй като заявленията и решенията се записват във визовата информационна система (VIS), два важни елемента все още оставаха на хартия – процесът на кандидатстване за виза и издаването на виза чрез визов стикер“, уточни Радев.
По думите му досега това е създавало затруднения както за органите на държавите членки, които издават визи, така и за самите кандидати, които в повечето случаи е трябвало да пътуват до съседни държави, за да се сдобият с виза.
Единният уебсайт ще препраща заявленията за шенгенски визи към съответните национални визови системи. Платформата автоматично ще определя коя държава членка е компетентна да разгледа дадено заявление, когато кандидатът възнамерява да посети няколко страни в ЕС.
Платформата ще предоставя цялата необходима информация относно изискванията и процедурите, включително и чрез нов комуникационен инструмент – чатбот. Като част от VIS Агенция на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA) ще отговаря за техническото развитие и оперативното управление на платформата и нейните компоненти.
Още новини от Европа – четете тук