Швеция, избори

Избори за парламент и органи на местното самоуправление ще се проведат днес в Швеция. Това са първите избори, откакто страната прие рекорден брой мигранти от Близкия изток и Африка през 2015 г., присъединили се към стотиците хиляди, приети преди това, коментира американското издание „Вашингтон Поуст“.

На изборите в Риксдаг (шведския парламент) са регистрирани 39 партии, 41 в областните администрации, 203 в общините.

Основните претенденти за 349-местния парламент са осемте най-големи политически партии. Според последните проучвания на общественото мнение от социологически център „Сифо“ предпочитанията на 7 милионния електорат преди изборите са за: Социалдемократическата работническа на Швеция (СДРПШ) – 24.8%, „Шведски демократи“ (ШД) – 17.6%, Умерена коалиционна партия (УКП) – 17.2%, Лявата партия (ЛП) – 10.0%, Централната партия (ЦП) – 9,5%, Партия „Либерали“ (ПЛ) – 6.2%, Християндемократите (ХДП) – 6,0%, Партията за опазване на околната среда (ПООС) – 5,6%.

„През последната седмица преди изборите 25% от избирателите все още не бяха определили за кого ще гласуват, цитира ТАСС ръководителя на изследователския център „Сифо“ Тойво Шьорен.

В навечерието на парламентарните избори в Швеция, десницата и левицата са с почти изравнени позиции. Прогнозите обаче показват възход на крайнодесните Шведски демократи, чието влияние в обществото расте на фона на отлив на гласове от традиционните партии.

Увеличаващите се шансове на крайнодясната евроскептична партия ще превърнат изборите в едно от най-важните събития в политиката на Швеция за последните години.

Букмейкърите организират залози за партиите-победители, както и за името на бъдещия министър-председател. В горната част на списъка е СДРПШ, следвана от ШД и УКП. Най-големи шансове за поста министър-председател имат, според таблиците, лидерът на УКП Улф Кристерсон, оглавяващият сегашния кабинет и председател на СДРПШ Стефан Льовен, председателят на ЦП Ани Льоф и лидерът на ШД Джими Окесон.

Кризата на социалдемократите и умерените

СДРПШ, която с малки прекъсвания управлява страната за последните 100 години, показва в социологическите проучвания най-лошият резултат в своята история. Партията отива на изборите с традиционния призив да „запазят всеобщото благоденствие на държавата“. Малко преди изборите тя обеща да увеличи годишния отпуск за родители с деца със седмица, което касае около 900 000 семейства. Но това не доведе до желания резултат в рейтинговите проценти.

Друга партия, която загуби част от своята привлекателност в очите на електората е УКП – доскоро най-голямата в опозиционния блок. От последните избори подкрепата й е намаляла с 6,5%. Сега тази партия, която някога приветства притока на мигранти и заяви своята готовност да „отвори сърцето си“, за тях, изисква ожесточена мигрантска политика и обещава твърда ръка, за да въведе ред в страната.

В същото време рейтингът на популистката антимигрантска ШД значително (най-малко с 4%) се е увеличил след последните избори, на фона на миграционната криза, провала на интеграционната политика и свързания с това ръст на престъпността. ШД е за ограничаване на приема на бежанци, антиглобализацията и ислямизацията, както и за оттеглянето на страната от ЕС, социална справедливост и намаляване на данъците. При изборите през 2006 г. партията получи 2,9% от гласовете и не влезе в парламента. Четири години по-късно ШД набра 5,7% (при необходими 4%), а през 2014 г. – цели 12,8%.

В няколко интернет проучвания от миналата и тази година тя стана най-поддържаната от всички, получавайки повече от 25% от гласовете на респондентите.

„Аз не мисля, че ШД ще бъде с най-голямо мнозинство, тъй като решенията, предложени от нея заобикалят най-големите проблеми на страната – имиграция и престъпност“, коментира Шьорен.

В редица неотдавнашни проучвания се е увеличила значително – от 1,9% до 3,3% – подкрепата за извънпарламентарни партии, които включват ултрадясната „Алтернатива за Швеция“ (АШ). Това е единствената шведска партия, която открито се застъпва за подобряването на замразените досега двустранни отношения с Русия.

Бъдещото правителство

Нито един от двата традиционни партийни съюза – червенозелените (СДРПШ, ЛП и ПООС) и дясноцентристките (УКП, ПЛ, ХДП, ПЦ) – няма собствено мнозинство. Въпросът кой ще може да формира правителство след изборите, ако резултатите са близки до данните от изследването, остава открит. В същото време и двата блока не възнамеряват да си сътрудничат със ШД.

„В бъдеще правителството може да се състои от министри, които представляват различни партии, но едно е сигурно – няма да има“ Шведски демократи „, каза в интервю за кореспондента ТАСС оглавяващия Института за международни отношения, Матс Карлсон.

Стефан Льовен написа във вестник „Дагенс нюхетер“, че ако нито един от блоковете не получи мнозинство, социалдемократите могат да поемат водеща роля в коалиционно правителство.

Междувременно партиите от дясноцентристкия алианс вече обявиха, че след изборите ще гласуват в парламента срещу Льовен като министър-председател. ШД също няма намерение да подкрепя тази кандидатура.

Изборни наблюдатели

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за пръв път изпрати група наблюдатели на шведските парламентарни избори. Такова решение в организацията дойде след консултация с политиците, медиите и пряко отговорните за провеждането на изборите. От особен интерес за инспекторите беше въпросът за финансирането на предизборните кампании на партиите, които се борят за парламентарни места.

Секциите отварят в 8:00 ч. местно време. Очаква се 7,5 милиона гласоподаватели да избират сред 6 300 кандидати.

Партиите трябва да надхвърлят 4% от гласовете, за да влязат в парламента. На фона на малката възможност някоя от партиите да получи мнозинство или 175 места, се очакват седмици или месеци коалиционни преговори преди формирането на правителство.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук