Сърбия допусна обрат и загуби от Швейцария с 1:2 в Калининград при втория мач за двата тима от група F на Мондиал 2018 в Русия. Александър Митрович (5) с глава даде аванс на „плавите“ през първата част, а след почивката Гранит Джака (53) с мощен шут изравни и в самия край Джердан Шакири (90) донесе успеха за „кръстоносците“. По-рано днес Бразилия срази Коста Рика с 2:0 в другата среща от групата. Така швейцарците и „кариоките“ имат по 4 точки, сърбите са с 3 точки, а „Лос Тиков“ са на дъното без нито една спечелена точка. В последния кръг Сърбия се изправя срещу Бразилия, а Швейцария среща аутсайдера Коста Рика.

Първият четвърт час бе доста динамичен с удари от близка и далечна дистанция по посока на двете врати. Сърбите все пак успяха да поведат още в 5-ата минута, когато пропусналият секунди по-рано Александър Митрович се разписа с глава след центриране на Душан Тадич. Гранит Джака, Шакири и Джемайли не успяха да намерят очертанията на сръбската врата, а от „плавите“ неточен шут записа още Сергей Милинкович-Савич. В 19-ата минута Митрович опита атрактивно изпълнение със задна ножица, но не затрудни вратаря Ян Зомер.

До края на полувремето сърбите имаха по-сериозни положения за гол, а „кръстоносците“ само веднъж имаха шанс за изравняване, след като в 30-ата минута Цубер изведе чудесно Джемайки, чийто удар бе отразен от Стойкович. Последователно Тадич, Матич и Тошич имаха добри възможности да се разпишат, но не намериха очертанията на вратата.s

След почивката швейцарците имаха по-добри начални минути. Те успяха да изравнят в 53-ата минута, когато първо удар на Шакири бе блокиран от Коларов, но топката попадна в краката на Гранит Джака, който със силен удар от далечна дистанция вкара за 1:1. Четири минути след това Джердан Шакири опита изненадващ параболичен удар, а топката се удари в страничната греда и излезе в аут. В 68-ата минута Коларов нахлу по лявото крило и центрира отстро, но Митрович не успя да засече топката. Четвърт час преди края Гавранович излезе сам срещу вратаря Стойкович и прати топката в мрежата, но от външната страна. В 84-ата минута Стойкович отрази удар на поелия топката в положение на засада Гавранович.

Швейцария стигна до пълен обрат в последната 90-а минута, когато организира перфектна контраатака, а Джердан Шакири надпбяга Душан Тадич и не сгреши сам срещу Стойкович, оформяйки крайния резултат.

„Кръстоносците“ се нуждаят само от точка срещу Коста Рика в последния кръг, за да си гарантират на теорич участието на 1/8-финалите. Сърбите трябва да търсят задължителна победа над Бразилия, ако искат да се класират за следващата фаза.