Kитайският президент Си Дзинпин си осигури безпрецедентен трети мандат начело на страната и представи нов Постоянен комитет на Политбюро, съставен от верни хора, с което затвърди позицията си на най-могъщия управник в страната след Мао Дзедун.
63-годишният ръководител на Шанхайската комунистическа партия Ли Цян последва Си на сцената в Голямата зала на народа при представянето на новия ръководен екип, което означава, че той вероятно ще наследи Ли Кецян на премиерския пост, когато той се пенсионира през март, предаде „Ройтерс“.
Останалите членове на Постоянния комитет, който се състои от седем души и е най-висшият ръководен орган на Китай, са Джао Леджи и Уан Хунин, които се завръщат от предишния комитет, и новодошлите Цай Ци, Дин Сюесян и Ли Си. Ли Цян също е нов член на Постоянния комитет.
Всички те се смятат за близки до 69-годишния Си, който в неделя беше преназначен и за председател на Централната военна комисия.
„Необичайно голяма победа за една фракция, което е рядкост в традицията на комунистическата партия, в миналото щеше да има грубо равновесие на силите“, каза Уили Лам, старши сътрудник в американския мозъчен тръст Jamestown Foundation.
„Това означава, че няма да има никакви проверки и баланси. Освен това Си Дзинпин има пълен контрол над по-големите Политбюро и Централен комитет“, каза той.
Разкриването на Постоянния комитет и по-голямото 24-членно Политбюро става ден след закриването на 20-ия конгрес на управляващата комунистическа партия, на който в партийния устав бяха добавени изменения, целящи да затвърдят основния статут на Си и ръководната роля на неговата политическа мисъл в партията.
Съставът на Постоянния комитет е още едно потвърждение, че хватката на Си върху властта не е отслабена от събитията през бурната година, включително рязкото икономическо забавяне, разочарованието от политиката му на нулеви ограничения и все по-голямото отчуждаване на Китай от Запада, изострено от подкрепата му за руския президент Владимир Путин.
„По отношение на определянето на политиката това означава, че вероятно ще се зачитат повече вижданията на самия Си Дзинпин за това как да се движат страната и икономиката напред“, каза Алвин Тан, ръководител на отдела за валутна стратегия в Азия в RBC Capital Markets в Сингапур.
„Мога да си представя, че политиката на нулево ниво на COVID вероятно е по-утвърдена и ще има по-нататъшен натиск по този въпрос за общия просперитет и други подобни“, каза той.
Както се очакваше, новият състав не включва ясен наследник на Си, син на революционер от Комунистическата партия, който поведе Китай в по-авторитарна посока, откакто се издигна на власт през 2012 г.
Представянето идва ден след като Ли Къцян и Уан Ян, разглеждани от анализаторите като относително умерени хора, които са достатъчно млади, за да работят по-дълго във висшите органи за вземане на решения, бяха изключени от по-широкия състав на Централния комитет. И двамата са свързани с Комунистическата младежка лига – някога влиятелна група, която според експертите е загубила властта си при управлението на Си.
Си положи основите за управление след десетилетие, когато през 2018 г. премахна ограничението за два президентски мандата. Мандатът му като президент вероятно ще бъде подновен на годишната парламентарна сесия през март, на която официално ще бъде обявен и следващият премиер.
Още международни новини – четете тук.